ABD destekli sağcı Venezuela muhalefetinin Maduro’yu devirme planları

Muhalefetin kampanyası Maduro’nun istifası için sokak eylemlerini, başkanın geri çağırılması referandumu yapma ve anayasada değişikliği içeriyor. ABD destekli sağcı Demokratik Birlik Koalisyonu’nun sekreteri Jesus Torrealba, tüm halkı Nicolas Maduro’yu istifaya zorlamaya çağırdıklarını açıkladı.
Anayasal değişiklik durumunda ise, Maduro’nun başkanlık süresi kısaltılarak erken seçimler zorlanacak. Ancak bazı yorumcular, anayasanın geriye dönük olarak değiştirilemeyeceğnii savunuyor.
Maduro yanlıları ise, bu çağrıları bir “darbe girişimi” olarak nitelendiriyor.
Venezuela’da politik cinayetler
Eski Tupamaro gerillası, Milletvekili Cesar Vera öldürüldü
Hükümet yanlısı koalisyonda yer alan Büyük Vatansever Kutup (GPP) partisi milletvekili Perşembe gecesi öldürüldü. Venezuelalı yetkililer ve siyasi gruplara göre bu politik bir suikast.
Milletvekili César Vera sabah erken saatlerde Táchira’daki bir mağazanın köşesinde vurularak öldürüldü. Paramiliter olarak tanımlanan iki adam cinayetle bağlantılı olarak yerel kolluk kuvvetleri tarafından aranıyor.
Vera, Tupamaro hareketi olarak bilinen gerilla hareketinde uzun süre yer almış bir devrimciydi ve 6 Aralık’ta yapılan kongre seçimlerinde GPP için milletvekili seçilmişti.
Tupamarolar Vera’nın öldürülmesine tepki olarak halka açık bir eylem kararı aldılar.
Mora’ya göre, bölgedeki paramiliterler ve  suç grupları Venezuela hükümeti tarafından güvenlik gerekçesiyle Ağustos 2015’de kapatılan “kazançlı” sınır kapısı üzerindeki kontrolü ele geçirmek için savaşıyorlar.
Eyalet Valisi “Vera’nın kiralık katillerinin arkasında yeni barışçıl sınırları çıkarlarına ters gören kaçakçılık mafyasının olduğunu,” söyledi.
Mora da, katillerin paramiliter suç gruplarıyla bağlantıları nedeniyle birkaç kez suçlanan eski Kolombiya Devlet Başkanı sağcı, Alvaro Uribe’ye bağlı olduklarını iddia etti.
Cinayetin arkasındaki neden kesin olarak bilinmemekle birlikte sosyal medyada Vera’nın gıda ve uyuşturucu kaçakçılığına karşı aldığı sert tutum nedeniyle hedef alındığı öne sürüldü.
Kaynak: venezuelanalysis.com