ABD’den Japonya’ya son 44 yılın en büyük arazi devri

ABD, Japonya’nın Okinawa eyaletindeki askeri üssünden 40 bin dönümlük alanı Tokyo hükümetine törenle devretti. Binlerce kişi ise ABD’nin Okinawa’daki varlığını tamamen sonlandırması talebiyle eylem yaptı.
ABD ordusunun toprak iadesi karşılığında, Japon hükümeti üs yakınlarında ‘Osprey’ adlı çok amaçlı hava araçları için 6 iniş pistinin inşasına onay verdi.
Bölgede yaşayanlar bu hava araçlarının yaptığı kazalar nedeniyle güvenliklerinden endişe ederek pistlerin yapımına karşı çıkıyordu. Taraflar 1996 yılında toprak iadesi üzerine uzlaşsa da, Osprey araçları için yapılacak pistlere yönelik protestolar iadeyi geciktirmişti. Hâlihazırda Takae köyü yakınlarındaki iniş pistleri ABD ordusu tarafından kullanılıyor.
ABD’nin Japonya’daki askeri varlığına karşıtlığıyla bilinen Okinawa Valisi Takeşi Onaga da törene katılmayıp yaklaşık 4 bin kişi ile birlikte protesto eylemi yaptı.
Eylemciler iade anlaşmasının hâlihazırda yaşanan sıkıntıları çözmediği görüşünde. Bölge halkı ABD üslerinin yarattığı gürültü ve kirliliğin yanı sıra ABD’li askerlerin karıştığı suç olaylarından şikâyet ediyor. ABD, Japonya ile yaptığı güvenlik anlaşması kapsamında bu ülkede 50 bin askerini bulunduruyor. Bu askerlerin yarısından fazlası Okinawa’daki üslerde bulunuyor.
                                                                                                                                             Kaynak: Sputnik, 22 Aralık 2016