Anka’nın kalbini taşıyan şehir Şırnak

“Bu devlet size ne etti”ye yeniden kayıt düşebilecek bir şehir şimdi Şırnak. 14 Mart’ta valiliğin sokağa çıkma yasağı ilan ettiği şehirde, 246 gün sonra valilik, yasağın kısmen kaldırıldığını ilan etti. Büyük beton bloklardan oluşan 3 arama noktasından geçtikten sonra şehre girebilen halkın, bulabileceği bir evleri kalmamış. Evler, okullar, iş yerleri; toplumsal hafızanın kayıt olabileceği her yer yıkılmaya çalışılmış. İnsana ve doğaya dair ne varsa düzleştirilmeye çalışılmış. Toplam 14 bin 727 ev hasar görmüş, bunların 2 bin 44’ü yıkılmış. Belli mahalleler tümden ortadan kalkmış. Büyük oranda yıkılmış Cumhuriyet Mahallesi’nde ayakta kalan tek yapı Hacı Ömer Uğur Camisi. Cizre, Silopi, İdil ve Nusaybin’de olduğu gibi Şırnak’ta da ayakta kalmış yapıların duvarlarında devlet güçlerinden kalan ırkçı ve cinsiyetçi yazılamalar var. Şehirde aynı zamanda kira fiyatlarının 3 katına çıktığı belirtiliyor.

Kente atanan kayyum ile birlikte hasarlı belediye binasına büyük bir Türk bayrağı asılı. Dicle Mahallesi’nde öldürüldükten sonra cenazesi akrep tipi zırhlı aracın arkasına bağlanarak yerlerde sürüklenen Hacı Lokman Birlik ve ailesine ait mezarlık da tahrip edilmiş durumda.

Cemil Bayık: Şırnak halkı asla boyun eğmiyor, sonuna kadar Şırnak halkıyla birlikteyiz

Direniş ve yıkımlarla geçen 8 ayla ilgili açıklama yapan KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık da, devletin, Şırnak halkının direnişini hazmedemediğini dile getirerek, “Halkı aç, susuz bırakarak, tehdit ve baskıyla yıldırarak, oradan göçertmeye çalışıyorlar çünkü Şırnak’ta gerçekten kahramanca bir direniş oldu. Halk büyük bir direniş ortaya koydu, halkın ortakları büyük bir direniş ortaya koydu ve o direnişte çok şehit vermedi, önemli ölçüde o direnişi yürütenler sağlam durdu.” dedi.

Devletin bu durumu hazmedemediğini söyleyen Bayık, devletin, “nasıl bu kadar görkemli bir direniş olabilir ve bu direnenler sağlam ayakta durabilir” diyerek intikam almak istediğini söyledi. Sözlerine, “Onun için Şırnak’a özel politika uyguluyor. Ayrıca Şırnak, direnişçi Botan’ın özünü temsil ediyor, ona yöneliyor, o direnişçi özü öldürmek istiyor. Onun içinde direnişçi Şırnak halkını, çevresindeki halkı etkisiz hale getirmeye çalışıyor ki, orada ihaneti örgütlesin” diyerek devam eden Bayık, Şırnak halkının yalnızca kendisi için direnmediğini belirterek “Bütün yurtsever halkımıza, ülke içinde, ülke dışında bütün demokratik, sosyalist çevrelere çağrım var; Şırnak halkıyla dayanışmayı geliştirmelidirler, Şırnak halkına her türlü maddi, manevi desteği sunmaları gerekiyor.  Onların direnişlerine destek vermeleri gerekiyor. Şırnak halkı, sadece kendisi için bu direnişi yürütmüyor, aynı zamanda bütün Türkiye halkları için, insanlık için, bu direnişi yürütüyor onun için insanlığın, Şırnak halkına karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor.” diyerek, Şırnak’a destek olma çağrısı yaptı.

Kaynak: Cumhuriyet, DİHA, 25 Kasım 2016