Ankara’daki ‘sürpriz’ görüşme ile ABD, TSK’ye atama yaptı

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’un 6 Kasım’da, sürpriz bir şekilde Ankara’ya gelerek Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile yaptığı görüşmeden ABD’nin doğrudan ve tam denetimi anlamına gelecek ve “sömürge valiliği”ni aratmayacak bir karar çıktı.

İkilinin görüşmesinde “CENTCOM Komutanı Joseph Votel’e düzenli rapor verecek üst düzey bir ABD’li yetkilinin Türkiye Genelkurmay Başkanlığı’nda görevlendirilmesi” konusunda anlaşmaya varıldı.

TSK üstünde tam denetim: “En yakınımızda olmanızı istedik”

Milliyet’in haberine göre; ABD Savunma Bakanlığı, iki mevkidaşın görüşmesine ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada Rakka ve Musul da dahil olmak üzere koordineli operasyonların planlanması gerektiğine ilişkin konuşmaların yapıldığı ve Dunford’un “Açıkçası yakın bir müttefikimiz olarak sizleri zorlu konularla ilgili çalışırken tamamen en yakın olacağımızdan emin olmak istedik” dediği belirtildi.

Dunford’un görüşme sonrasında ise “IŞİD karşıtı koalisyon ve Türkiye, Rakka’nın ele geçirilmesi, kontrol edilmesi ve yönetilmesi konusunda uzun vadeli planlarla ilgili olarak birlikte çalışacak” dediği aktarıldı.

Açıklamaya göre ortak çalışma kapsamında ABD’li bir üst düzey yetkili Ankara’daki Genelkurmay Başkanlığı’nda görevlendirilecek. Ankara’daki görevli, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel’e düzenli rapor sunacak.

Dunford’dan Akar’a: “QSD harika iş çıkardı”

Açıklamaya göre; Dunford, Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Rakka operasyonunda yer almasıyla ilgili rahatsızlığı dillendiren Akar’a, Musul-Rakka operasyonlarının bir arada yürütülmesi gerektiği, QSD’nin de Suriye’de IŞİD’in tecrit edilmesi konusunda “harika bir iş çıkardığı” yanıtını verdi.

Rakka operasyonu için QSD’nin çözüm olmadığını bildiklerini söyleyen Dunford, şöyle devam etti:

Şu anda yaptığımız şey, operasyon için güçlerin doğru karışımını bulmak. Operasyon çoğunlukla Arap ve Sünni Araplardan oluşan bir güce ihtiyaç duyuyor. Buna benzer güçler de var. Ilımlı Suriyeli muhalifler, Suriye ordusunun eski askerleri, Özgür Suriye Ordusu var. Rakka’ya yaklaştıkça, bölgede yardım etmeye hazır olduğumuz diğer güçleri de belirleyeceğiz.

“İlişkiler o kadar iyi ki…”

Savunma Bakanlığı’nın açıklaması şu ifadelerle sonlandırıldı:

İki ülkenin askeriyeleri arasındaki ilişkileri mükemmel. Hatta, Dunford, cuma günü Akar’ı arayıp ‘ikili konuları görüşmek için pazar günü uğrayabilir miyim?’ diyecek kadar rahat hissediyor.

Kaynak: Sendika.org, 6 Kasım 2016