Arjantin’de matbaa işçilerinin grevi yankı uyandırdı

Arjantin’de matbaa işçileri işten atmalara karşı grev kararı aldı. Arjantin polisi işten atmaları protesto eden çalışanlara plastik mermi ve gaz bombasıyla saldırırken işçilerin direnişi medyada yankı uyandırdı.
16 Ocak Pazartesi günü Arjantin’in en büyük medya tekellerinden Clarin Grubu’nun ekonomik gidişatın kötü olduğunu açıklayarak, AGR üretim tesisindeki işten çıkarmaları duyurmasının ardından işçiler geri alınma talebiyle tesisi işgal etmeye karar verdiler. İşgal eylemine destek süreç içinde büyüdü. Plaza de Mayo Anneleri’nden insan hakları savunucusu 90 yaşındaki Hebe de Bonafini işçileri ziyaret etti. Yakınlardaki bir şilte fabrikasında çalışan işçiler tesisi işgal eden işçilere şilte temin etti. Sendikalardan ve işçilerden yiyecek yardımı aktı.
Sendika, şirketin finansal bir zorluk içinde bulunmadığını, toplu işten çıkarma için yasada tarif edilen şartların oluşmadığını ve şirketin en basit anlamıyla ucuz, esnek işgücü istediğini açıkladı. Sendikalı 380 işçi taşeronlaşmanın bir parçası olarak işten çıkarıldı.
Clarin Grubu’nun gazetesi Clarin Latin Amerika’da en çok baskı sayısına sahip gazetelerden birisi.
Kaynak: Direnisteyiz.org, 19 Ocak 2017