Ayşegül Terzi yalnız değildir!

Yakalanan Çakıroğlu, Asayiş Şube Müdürlüğü’ndeki ilk ifadesinde, “Giydiği şort ortama uygun değildi. Bu nedenle sinirlenip hareketi yaptım” dedi. Çakıroğlu, Asayiş Şube Müdürlüğü’nden çıkarıldığı sırada basın mensuplarına            “Arkadaşlar her şey kontrol altında… Sıkıntı yok, gerekli izahatları yapacağım… Her şey İslam hukukuna göre oldu” dedi. Nöbetçi savcılıkta ifade veren Çakıroğlu’nun, “Ben vücutta açık gördüğüm yerlere tekme atarım. Giyimini beğenmediğim insanları döverim. Devlet bunlara ceza vermiyor. Devlet bunları cezalandırmalı” dediği öğrenildi.
Ayşegül Terzi’nin çenesinde ödem oluşacak şekilde yaralandığı doktor raporlarıyla belirlenen olayda savcılık suçun niteliği yönünden Çakıroğlu’nun önce serbest bırakılmasına karar vermişti, ardından gelişen tepkinin etkisiyle ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ ve ‘inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme’ suçlamalarıyla tutuklandı ve hakkında,9 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.
“Hoşuna gitmeyebilir, mırıldanırsın”
Konuyla ilgili Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a konuşan Başbakan Binali Yıldırım, saldırganın “normal biri olmadığını” savundu. Eğer bu durum erkeğin hoşuna gitmediyse “mırıldanabileceğini” söyledi.
“Şortlu kadınının başına gelenleri biliyorsunuz” tehdidi
Bu olayından hemen ardından, benzer bir saldırı da Bursa’da gerçekleşti. Metroda 50 yaşlarında bir adamın, 20 yaşlarında bir gence kulaklıkla yüksek sesli müzik dinlediği gerekçesiyle küfür etmesiyle başlayan kavgada, bir kadın yolcunun saldırgana tepki göstermesinin ardından şahıs bu kez kadın yolcuya İstanbul’da şort giydiği için saldırıya uğrayan Ayşegül Terzi’yi hatırlatarak “Şortlu kadının başına gelenleri biliyorsunuz, hala konuşuyorsunuz, kes lan sesini” diyerek tehditte bulundu. Olayın ardından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunan D.K., şüpheli şahsın tespitini ve yargılanmasını talep etti.
Kadın örgütlerinden dayanışma eylemleri
İstanbul Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ayşegül Terzi ile dayanışmak amacıyla Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadınların şort giyerek gerçekleştirdiği eylemde, şort giydiği için şiddet gören Ayşegül için “Asla sessiz kalmayacağız”, “Yaşam hakkımız engellenemez” yazılı dövizler taşınırken, sık sık “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganları atıldı.
Eylemde, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin yeni başlamadığı, hep var olduğu dile getirilerek, baskılara boyun eğilmeyeceği kaydedildi. “Zulüm varsa direniş de vardır. Farklı dünya görüşüne sahip kadınlar bu baskılara karşı direniyor. Bu yüzyıl kadınların kazanımlarının yüzyılı olacak” denildi.
Taraftar grubu Çarşı ise İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Köyiçi Meydanı’nda biraraya gelerek şort giydiği için şiddete uğrayan Ayşegül Terzi’ye destek vermek ve yaşananları protesto etmek amacıyla “şortlu eylem” yaptı. Eyleme katılan Saadet Yeşil de (44), taşıdığı “Şortumu giyerim, karışamazsın, mırıldanamazsın!” dövizi ile olayın politik olduğuna dikkat çekti. Yeşil, “Yaşanan şiddete rağmen ülkenin başbakanı olayın mırıldanarak geçiştirilmesini istemiş. Bunu doğru bulmuyorum. Özgürlüğümüzü savunacağız. Şort giyen kadının tekmelenmesi politiktir öyle olmasa Başbakan ‘mırıldanırsın’ demezdi” diye belirtti.
Mersin
Mersin Kadın Platformu üyeleri de, Ayşegül Terzi’yle dayanışmak için şortlu eylem yaptı.
“Haddinizi bilin!” diye haykıran kadınlar şortlarını giyip Forum Mersin AVM Havuzbaşında etkinlik gerçekleştirerek giyim ve yaşam tarzlarından dolayı kadınlara yapılan saldırılara tepki gösterdi. Çok sayıda kadının katıldığı eylemde,     “Bedenimizin, yaşamımızın kararı bizimdir, dokundurtmayacağız!” pankartı açılırken, “Jin, jiyan, azadî” ve “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganları atıldı.
Platform adına açıklama yapan Özlem Uslu, her geçen gün kadın ve LGBTİ’lere yönelik saldırıların arttığına dikkat çekti. Devletin tüm kurumlarında tacizcilerin ve saldırganların sırtlarının sıvandığını kaydeden Özlem, Ayşegül’e tekme atan saldırganın, kadınların dayanışması sonucu tutuklandığını hatırlattı.
Balıkesir, Muğla, Çanakkale gibi birçok ilde daha Ayşegül Terzi’yle dayanışma eylemleri gerçekleştirildi.
Kaynak: diken / sendika.org / Evrensel / direnişteyiz.org / 22 Eylül 2016