Berat Albayrak: Kriz eşittir fırsat

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) bu yıl 6’ncısı düzenlediği Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum’u kapsamında düzenlenen panelde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı, damat Albayrak soruları yanıtladı.

Albayrak, dünyanın çok ama çok kritik bir dönemden geçtiğini belirterek, “Çok büyük krizlerin içinde ve daha büyüklere gebe bir süreçten geçiyor. ‘Kriz eşittir fırsat’ felsefesinden baktığımızda meseleye, her kriz kendi içinde birçok fırsatı doğurur. Girişimcilik, oluşan alanları doğru şekilde kullanmak ve netice almaksa, aslında bugün çok doğru bir dönemden geçiyoruz.” dedi.

Çin ekonomisindeki büyümeyi örnek gösteren ve son 15 yılda çok önemli gelişmeler yaşandığını dile getiren Albayrak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bölge, coğrafyamız, dünyadaki petrol ve gaz rezervlerinin yüzde 60’ından fazlasını barındırıyor. Bugün bu çatışmaların, uyuşmazlıkların yaşandığı böyle bir iklimde, bu coğrafyadan küresel ekonomiye ve küresel sisteme yayılan bu sorunlar önümüzdeki süreçte artan doğu ekonomi dominantlarında ne tür fırsatlar doğurur? 100 yıllık yeni bir kırılmanın tam eşiğindeyken müthiş fırsatlara gebe bir ekosistemle karşı karşıyayız, bunu iyi değerlendirmemiz gerekir” dedi.

Müthiş fırsatlar dedikleri, bölge halklarının yıkımı, sefaleti pahasına paylaşım savaşının derinleştirilmesi, bölge kaynaklarının yağmalanmasıdır. Hatırlatmalıyız ki, her kriz toplumsal mücadele açısından da fırsatlar sunar. Ezilenlerin zincirlerinden kurtulması için isyan etmesi, işçi sınıfı ve halkların kanıyla beslenen kan emicilerden kurtulabilme fırsatı. Biz de bu fırsatı kollayacağız!

Kaynak: AA, 25 Kasım 2016