“Bu direnişe gölge düşüremezsiniz!”

Direnişin baskısıyla harekete geçmek zorunda kalan CHP Genel Merkezi, Ekim ayı başında devreye girerek işçilerin işe geri dönüşünü sağlama girişiminde bulundu.

Bu amaçla konunun muhatabı taraflarca bir komisyon oluşturuldu. Yapılan görüşme sonunda, atılan işçilerin 5 Ekim 2016 tarihinden başlamak üzere 45 günlük sürede peyderpey işe başlatılmaları konusunda anlaşma sağlandı, protokol imzalandı.

Ancak daha sonra takınılan tutum ile Fen işlerinde çalışan işçilerin işbaşı yaptırılması dışında protokol boşa çıkartıldı. Tomurcuk taşeron şirketi, direnişteki işçilerin hiçbirini asli işlerine (temizlik, park ve bahçeler) geri almamayı dayatırken, başından beri işçi ve sendika düşmanlığı yapan CHP’li Avcılar Belediye Başkanı aynı düşmanca tavrını sürdürdü.

Belediye yönetimi ve taşeron şirketin bu pervasız tutumuna karşı direnişe devam kararı alan işçiler, 22 Ekim’de gerçekleştirdikleri eylemle yönetimi bir kez daha uyardılar. Eylemde yapılan konuşmalarda belediye başkanı ve CHP yöneticileri sert bir dille eleştirildi. “Bu direnişe gölge düşüremezsiniz!” diyen işçiler eylemi büyüteceklerini ve kazanana kadar direnişlerini sürdüreceklerini vurguladılar.

Kaynak: İşçi Gazetesi, 22 Ekim 2016