“Çocuklar ölmesin” demenin bedeli ağır, çocuk istismarını destekleyene ise engel yok!

Fethiyespor takımı, savaş politikalarına karşı barış talebinin hedef alınmasının en simgesel örneklerinden olan Amedspor’u, Spor Toto 2. Lig Beyaz Grup futbol müsabakasında, kendi sahasında Nazım Hikmet’in “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine. Bu hasret bizim” satırlarının yazılı olduğu pankartla karşılamıştı.

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) maça dostluk vurgusuyla çıkan Fethiyespor’a müsabakaya izinsiz pankartla çıkıp talimatlara aykırı davrandığı gerekçesiyle 5 bin TL ceza verdi.

PFDK cezaya, Amedspor direnmeye doymuyor

Amedspor oyuncuları ve taraftarları uzun süredir saldırılarla karşı karşıya. PFDK’nın ‘hassas durum’ bahaneleriyle, ‘ideolojik propaganda’ yaptıkları gerekçeleriyle düzenli olarak taraftarsız maça girme, para cezası ve puan silme cezaları uygulaması, kulüp yöneticilerine linç girişiminde bulunulması, gol sevincinde dahi taraftarlarına TOMA ile saldırılması, futbolcularına dönük saldırılar, bu saldırılardan sadece bir kaçı.

Sosyal medya paylaşımlarında “Savaş dursun, insanlar ölmesin” dediği için 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenilen Amedspor forveti Deniz Naki hakkında açılan davadan, 8 Kasım günü beraat kararının çıkması klüp ve taraftarlarca sevinçle karşılandı.

Son olarak PFDK’nın, Süper Toto 2. Lig Beyaz Grup’ta Fatih Karagümrük ile oynanan müsabakada taraftarların attığı tezahürattan dolayı verdiği 4 bin TL cezayı, Direniş Taraftar Grubu üyeleri, stadda kâğıt mendil satarak topladıkları parayla ödedi. Direniş Taraftar Grubu Başkanı Ramazan Tugay, “Direniş grubu sezon başından bugüne kadar Amedspor’a bir zarar gelmesin diye kendilerini siper etti. Karagümrük maçında bazı kendini bilmez kişiler küfür ettiği için kulübe ceza kesildi. Bu ceza taraftar yüzünden verildiyse, biz de Direniş Taraftar Grubu olarak bu cezayı kendimiz ödemeye karar verdik.” diye konuştu.

Amedspor’a dönük saldırılar yetmezmiş gibi dayanışma içindeki kulüp ve taraftarlarına gözdağı amaçlı verilen cezalara karşı barış ve kardeşlikten yana olan futbolcuların ve taraftarların direnci futbolun sadece futbol olmadığını tekrar tekrar hatırlatıyor.

Mühim olan propaganda yapanın kim olduğu

Amedspor ‘ideolojik propaganda’ gerekçeleriyle ceza üzerine ceza yerken, kendilerini ‘Fenerbahçe’nin faşistleriyiz’ şeklinde adlandıran Until The Grave (Mezara Kadar) adlı taraftar grubu, 20 Kasım günü Galatasaray ile oynanan derbi maçında, AKP’li milletvekilleri tarafından meclise sunulan, çocuk istismarını aklayan yasal düzenlemeye gönderme yapan iğrenç bir pankart açtı. “17 yıldır illegal, bundan sonra legal +18” ifadeleriyle Fenerbahçe’nin galibiyetini Galatasaray’a tecavüz etmesi olarak yorumladıkları bu pankartın, üst düzey ‘güvenlik’ önlemlerinin alındığı derbi maçına nasıl sokulduğu esas soru.

Aynı hafta sonu, oynanan maçlarda çocuk haklarını korumaya yönelik pankart açmak isteyen taraftar gruplarına yönelik birçok ‘önlem’ alındı ve didik didik yapılan aramalarda bazı muhalif taraftar gruplarının pankartlarının maça sokulması engellendi. Bu durum da, devlet açısından tribünlerdeki esas sorunun propaganda yapmak değil, toplumsal muhalefetin bir parçası olmak, barıştan, özgürlükten, kardeşlikten yana olmak olduğunu gözler önüne serdi.

Kaynak: direnişteyiz, Sendika.org, Fanatik, 22 Kasım 2016