Devletin aşure korkusu

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün, Cemevleri yöneticilerini çağırarak, Ankara Valiliği tarafından ‘aşure etkinliklerinin yasaklandığına’ dair belgeyi tebliğ ettikleri öğrenildi. Söz konusu belgede, “Son zamanlarda ülke genelinde yaşanan terör olayları ve düzenlenmek istenen etkinliklere yönelik terör saldırıları gerçekleştirilebileceği yönünde istihbarî bilgiler ve terör örgütlerinin ilimizde yapılacak ‘Aşure Günü’ etkinliklerine yönelik eylem arayışı içinde olduğu bilgileri alındığından aşure etkinliklerinin Muharrem ayı boyunca ‘huzur ve güvenliğin sağlanması’ gerekçesiyle yasaklanmasına karar verildiği” ifadeleri yer aldı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Gani Kaplan ise, ellerine böyle bir tebliğ gelmediğini fakat belge hakkında bilgi sahibi olduklarını söyleyerek, “Bize gelen bilgi, dışarda yapılacak etkinliklerin iptal edildiğidir. İçeride yapılacak aşure etkinlikleri yasaklanmamıştır” dedi.

Yasağın Ekim ayı boyunca süreceği belirtildi. Yasak üzerine, Twitter’da #İnadınaAşure hashtag’i ile kampanya başlatıldı.

AKA-DER üyelerinden Tuzluçayır’da aşure dağıtımı

AKA-DER üyeleri “Yasaklara, baskılara, asimilasyona boyun eğmiyoruz! Aşuremizi birlikte kaynatıyoruz!” diyerek 23 Ekim günü Tuzluçayır’da eski muhtarlık önünde aşure dağıtımı gerçekleştirdi. Aşure dağıtımında halkın sanatçısı Murat Yılmaz ve Beş Bacılar Semah Topluluğu da yer aldı.

‘Kerbela’dan bugüne katliamlara karşıyız’

Diyarbakırlı Aleviler Muharrem ayının sona ermesiyle birlikte Diyarbakır Valiliği’nin yasakçı tutumuna rağmen aşure dağıtımı gerçekleştirdi. Diyarbakır’da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ve Cemevi binasında düzenlenen etkinliğe Sebahat Tuncel, İdris Baluken, Nursel Aydoğan, Fırat Anlı da katıldı. Etkinlikte, “Kerbela’dan bugüne katliamların devam ettiği” belirtilerek, “Yeni Kerbelalar yaşanmaması adına Alevilerin, barış, demokrasi, kardeşlik isteyenlerin bir arada olup mücadele etmesinin tam da zamanıdır” denildi.

Kaynak: direnişteyiz, evrensel, 24 Ekim 2016