Ethem’in katili serbest!

‘Devir katliam devri…’

Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde 19 Aralık’ta görülen davada, sanık avukatı “Eğer biz kolluk kuvvetlerimize meşru müdafaa hakkı tanımaz, Ahmet Şahbaz’ı cezalandırırsak kolluk kuvvetlerimiz kendi güvenliğini sağlayamaz” diyerek katliamları meşrulaştırmaya çalıştı.

Şahbaz daha önce Ankara 6. Ağır Ceza’da yargılanıp, ‘olası kasıtla adam öldürme’ suçundan 7 yıl 9 ay ceza almıştı. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, kararı bozarak yerel mahkemeye yollamış, ardından güvenlik gerekçe edilerek dava Aksaray’a götürülmüş, tutuklu yargılanan Şahbaz da serbest bırakılmıştı. Bu süreçte mahkeme Şahbaz’ın ‘Taksirle ölüme neden olma’ suçunu işlediğine karar verip belirtilen cezayı verdi.

‘Bu ülkede adalet, demokrasi var diyenler görsünler’

Ethem Sarısülük’ün ağabeyi İkrar Sarısülük, karara, “Kardeşim Ethem’in canı 10 bin tl… Türkiye adaleti öldüren polisine para cezası verdi… Adaletiniz batsın… Bu ülkede adalet, demokrasi var diyenler görsünler, 26 yaşında kardeşimi öldüren katil polise 10 bin tl para cezası verdiler” sözleriyle tepki gösterdi.

‘Size de sıra gelecek’

Verilen cezaya tepki gösteren Ethem’in annesi Sayfı Sarısülük ve Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’ı bir kadın polis “Size de sıra gelecek” diyerek tehdit etti.

Kaynak: Direnişteyiz.org, 25 Aralık 2016