Eylem Ataş, 101 gün sonra doğduğu topraklarda!

Adana Şakirpaşa’daki Mehmet Demir Cemevi’nde Eylem Ataş için yoldaşları, dostları ve yakınları taziyeleri kabul etti. Ataş, farklı şehirlerden gelen kadınlar tarafından kırmızı ve mor bayraklarla karşılandı ve naaşı kadınlar tarafından, “Eylem yoldaş ölümsüzdür, şehid namirin” sloganlarıyla Cemevi’ne taşındı.

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü’nün de katıldığı cenaze töreni sonrası Eylem Ataş, Küçük Oba Mezarlığı’nda, yine IŞİD’e karşı savaşta hayatını kaybeden yoldaşı Bedrettin Akdeniz’in yanında toprağa verildi.

Eylem Ataş’ın Ailesinden Kamuoyuna Teşekkür Mektubu

Eylem Ataş’ın ailesi 101 günün sonunda toprağına kavuşan Eylem Ataş’ın, doğup büyüdüğü topraklarda defnedilmesi için çalışmalar yapan sol kamuoyuna ve basına dönük yayınladığı teşekkür mektubunda; “Ona olan son görevimizi siz değerli dostlarımızın destekleri ve yardımlarıyla yerine getirmiş olduk. Eylem bizim olduğu kadar sizlerin de kardeşi, evladı, yoldaşıdır. O yaşamıyla ve bu hayattan ayrılışıyla “Bütün kardeşler aynı anneden doğmaz” sözünün somut karşılığı oldu. Yaşarken Ortadoğu topraklarında Kürt, Arap, Êzidi kardeşleriyle yan yana enternasyonalizm bayrağını taşıdı, yaşama vedasıyla her ulustan Anadolu halklarını topraklarına gömülmek vasiyeti için bir kıldı. ‘Ve vakur bir damla olmak dalga için. Katılmak okyanusa aşk için, isyan için…’ dedi, 27.06.2016 tarihinde Membic Faysal Ebu Leyla hamlesinde bir damla olarak katıldı kardeşlik denizine. Ve o gün zalimin zulmüne karşı yeni bir bayrak dalgalandırdı. Onun istediği Çukurova’ya gelmekti. Sizler yani bizler omuz omuza verdik insanlık için, insanlık düşmanlarına karşı mücadeleyi bu zorlu süreçte. Ve zalimin zulmü varsa bizim de yüreğimiz var dedik ve koydu tüm kardeşler yüreğini orta yere. OHAL dinlemeden verdi tüm kardeşler mücadeleyi. Bu süreçte kafasını toprağa gömenlere inat mor, kızıl, sarı-kırmızı-yeşil rengi alan koştu zalimin üzerine. Ve sonunda getirdiler topraklarına Cemremizi. Ve yıldızlara giderken yine gösterdi birlikte mücadele etmenin, kararlılığını ve inadın gücünü.” dedi.

Kaynak: direnişteyiz, Sendika.org, 14 Ekim 2016