Gazi mahallesinde AKA-DER faaliyetleri

Aşure etkinliğinde bir araya geldik

29 Ekim Cumartesi günü Gazi AKA-DER Şube’de “Tarihimize, kültürümüze sahip çıkıyoruz. Aşuremizi birlikte kaynatıyoruz.” diyerek bir araya geldik.

Aşure, yapılışından dağıtılmasına, paylaşılmasına kadar bu topraklardaki halkların ortak kültüründe dayanışmayı ifade eder. Biz de, yapacağımız etkinlik öncesinde bildirilerle mahalle halkını aşure etkinliğimize çağırdık.  Derneğimize gelen mahalle halkıyla birlikte aşuremizi kaynattık ve gelişen sürece dair sohbet ettik. Ardından çevre işyerlerine ve komşulara aşure dağıtımı ve bildiri dağıtımı gerçekleştirdik.

Ankara Valisi’nin meydanlarda aşure yapımını ve dağıtımını yasakladığı günlerde Gazi Mahallesi’ne “Kerbela’dan bugüne zulme karşı direniş sürüyor.”  pankartı astık.

Gazi Mahallesi vekilleri için sokaktaydı

4 Kasım günü tutuklanan HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve HDP milletvekillerine dönük saldırılara dair “İradene sahip çık. Zulme karşı ses çıkar!” diyerek ses çıkarma eylemi gerçekleştirildi. AKA-DER’in de bileşeni olduğu Sultangazi Emek ve Demokrasi için Güç Birliği’nin çağrısıyla gerçekleşen ses çıkarma eylemlilikleri, polisin  gaz ve ses bombalarıyla yoğun bir şekilde saldırmasına rağmen bir hafta boyunca her akşam devam etti.

Tecavüz meşrulaştırılamaz!

Cinsel istismara uğrayan çocuğun tecavüzcüsü ile evlendirilmesi önergesi üzerine birçok ilde sokağa çıkıldı. Biz de 26 Kasım günü, ablukanın yoğun olarak sürdüğü Gazi Mahallesi’nde AKA-DER Kadın Faaliyeti olarak “Tecavüz yasalarına boyun eğmeyeceğiz. Tecavüz meşrulaştırılamaz.”  yazılı pankart asarak halka mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptık.