Gerçekler kendini ifade yolunu her zaman bulacak!

Söz konusu TV kanallarına hakkında kapatma kararı alındığı yönünde herhangi bir bildirimde bulunulmamasına rağmen 95.1 frekansından yayın yapan Özgür Radyo’nun da “www.ozgurradyo.com” uzantılı internet sitesine de yine BTK tarafından erişim engeli getirildi. Kanalların ekranlarının karartılması sonrası yayınlarını sürdürdükleri internet siteleri de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından erişime engellendi.
Radyo ve kanalların kapatılmasını protesto etmek için 29 Eylül günü Beyoğlu, Galatasaray Lisesi önünde KESK-DİSK-TTB-TMMOB’un İstanbul ayaklarının yaptığı çağrıyla toplanıldı. ‘Özgür basın susturulamaz’ sloganlarının çınladığı eyleme, direnişteki Avcılar Belediyesi işçileri de ‘şimdi sıra işçide” diyerek özgür basına desteğe geldi.
4 Ekim’de Hayatın Sesi TV, İMC TV ve Özgür Radyo’ya polis baskını
KHK ile kapatılmasına karar verilen yayınlar arasında bulunan Özgür Radyo’nun binasına polis baskını gerçekleştirildi, kapıları kırılarak içeri girilen radyoda çalışanların tamamı darp edilerek gözaltına alındı.
Yayının sansürlenmesinden kısa bir süre sonra polis, radyonun kapısını koçbaşı ile kırarak içeri girdi. Özgür Radyo twitter hesabından Haber Merkezi çalışanın Ali Sönmez Kayar kafa travması geçirmekte olduğunu duyurdu.
Aynı gün, İMC TV’ye baskın yapan polisler kanalı kararttı. Baskın sırasında canlı yayında olan kanalda tüm çalışanlar stüdyoda toplanırken DİSK Genel Başkanı Kani Beko da destek için stüdyoya geldi. DTK Eş Başkanı Leyla Güven canlı yayına telefonla bağlanarak, özgür basının susturulma çabalarının yeni olmadığını, birçok gazete, tv ve radyonun kapatılmasına İMC TV’nin de eklenmesinin gerçekleri gizlemeye yetmeyeceğini söyledi. “Milyonlar canlı yayında sizleri izliyor. Özgür basın mücadelesinin yanındayız” mesajı veren Leyla Güven’in ardından HDP Milletvekili Mithat Sancar da canlı yayına bağlanarak destek ve dayanışma duygularını ifade etti. Stüdyoda basın emekçileri polis baskınını “Özgür basın susturulamaz” sloganları ile karşıladı.
Hayatın Sesi televizyonunun stüdyo ve reji odasına baskın yapan polisler internet üzerinden yayın yapan televizyonun internetini kesti. Yapılan baskının ardından televizyonun kapısına mühür vuruldu.
Çok sayıda sivil toplum kuruluşu, siyasi parti temsilcisi ve haber alma hakkını savunan kişi, kanalın Kocamustafapaşa’da bulunan binasına desteğe geldi.