İstanbullu IŞİD militanı: Türkiye ile IŞİD esir takası yaptı

‘Türkiye Cerablus’a girmeden önce geri çekildik’

Fırat Kalkanı başlamadan önce IŞİD’in Cerablus’tan çekildiğini öne süren Kurdi, “Türkiye zaten Cerablus’a girdiği zaman IŞİD hiçbir direniş göstermeden geri çekildi” dedi.
‘İlerleyen günlerde inşallah büyük bir savaş olacak’
Amaçlarının ÖSO ile YPG’nin karşı karşıya gelmesini sağlamak olduğunu belirten Kurdi şöyle devam etti: “IŞİD’in çekilmesindeki en büyük sebep, Özgür Suriye Ordusu’nun, YPG ile savaşmasını sağlamaktı. Ve ilk bir haftalık zamanda bu gerçekleşti. Türkiye Cerablus’a girdiğinde, Menbiç’e saldıracağını da söylemişti. Ve ilk bir haftadaki çatışmalardan sonra Amerika’nın desteği ile YPG ve Amerika’nın verdiği emirler ile Türkiye Menbiç’e saldırmadı. Tam aksine El Bab’a yürüyeceğini söyledi. İlerleyen günler de inşallah daha farklı büyük bir savaş olacak.”
‘Cerablus ve Rai’de petrol pazarlığı var, sınırı YPG’ye kaptırmak istemedik’
Kurdi, “IŞİD’in şu an Cerablus olsun, Rai olsun orada Türk tüccarları olsun, İran’dan gelenler de var, orada petrol pazarlığı var. Türk tüccarlarına satılırdı. Bu sınırı YPG’ye kaptırmak istemedik, ÖSO’ya ve Türkiye’ye sınırın bırakılması daha iyi görüldü. Türkiye’nin zaten YPG ile savaşacağını bildiğimiz için, oradan çekilmek zor olmadı” diye de ekledi.
   ‘Türkiye Ahrar’uş Şam’a 1000 tane doçka verdi’
Cerablus operasyonuna El Kaide bağlantılı Ahrar’uş Şam’ın destek verdiğini de kaydeden Kurdi, “Türkiye en son yaklaşık bir yıl önce Ahrar uş-Şam’a çok güzel bir destek yaptı. Bin tane doçka verdi” ifadelerini kullandı.
Kaynak: tr.sputniknews.com
Independent: IŞİD, Türkiye ile gizli bir anlaşma yaptı, Cerablus’tan çekilmedi!
Independent’in Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn’ün görüştüğü eski bir IŞİD militanı, örgütün Türkiye ile gizli bir anlaşması olduğunu, Türkiye sınırından silah desteği aldıklarını ve IŞİD’in çıkarıldığı belirtilen Cerablus’ta kılık değiştirerek hala varlığını sürdürdüğünü iddia etti.
Ortadoğu’daki gelişmeleri aktarmak için Suriye’nin başkenti Şam’da bulunan Independent gazetesi muhabiri Patrick Cockburn’ün Whatsapp üzerinden yazışarak görüştüğü Faraj takma adlı eski bir IŞİD militanı, kendi gözünden ‘Cerablus’ta şu anda yaşanan gelişmelerin perde arkasını’ aktardı. Faraj, son Cerablus operasyonunda Türkiye ile IŞİD’in gizli bir anlaşma içinde olduklarını ima eden ifadeler kullanırken, geçen yılki Tel Abyad operasyonunda da Türkiye sınırından kendilerine silah desteği geldiğini, YPG’ye karşı direnişte işlerinin kolaylaştığını söyledi.
    ‘IŞİD Cerablus’tan gitmedi, sakallarını kesti’
Eski IŞİD militanı, Türkiye’nin Suriye’de 24 Ağustos’ta ÖSO’nun desteği ile başlayan Fırat Kalkanı operasyonunun başlangıcına dair de gizemli bir gelişmeden bahsetti. Faraj’a göre Türkiye tankları ve ÖSO birlikleri, Fırat Nehri üzerindeki sınır kenti Cerablus’a girerken, IŞİD kimin geldiğini biliyordu ve bu nedenle iki hafta önceki Menbiç kuşatmasında YPG’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçlerine karşı direndiği gibi direnmedi. Bunun yerine geri çekilme görüntüsü vererek bazı bölgeleri boşalttı. Bu, daha önceki durumla garip bir tezat oluşturuyordu. IŞİD, Menbiç’teki kara savaşı ve Amerikan hava bombardımanı nedeniyle yaklaşık 1000 kayıp vermiş olabilir. Ancak Cerablus’taki kaybının minimum düzeyde olduğu sanılıyor. Öte yandan IŞİD militanlarının Cerablus’tan bölgedeki diğer kaleleri olan El Bab’a çekildiği belirtilmişti fakat Faraj’ın, Cerablus’taki örgüt mensubu arkadaşlarından öğrendiğine göre “Türk tankları girdikten sonra IŞİD aslında Cerablus’u terk etmedi, sadece sakallarını keserek halkın arasına karıştılar.”
‘Tel Abyad’da sınırdan silah desteği aldık’
Faraj, geçen yıl YPG’nin kuşattığı Suriye’nin Tel Abyad kentini savunmak için kendisinin de içlerinde bulunduğu 150 kişilik bir IŞİD grubunun Türkiye sınırından silah desteği aldığını itiraf etti. IŞİD’in Suriye’deki başkenti Rakka’nın 96 kilometre kuzeyinde bulunan ve Türkiye’yle Suriye arasında bir diğer geçiş noktası olan Tel Abyad, örgüt açısından özellikle önemli bir tedarik rotası teşkil ediyordu. 2015 yazında, YPG güçleri ABD’nin hava desteğiyle doğudan ve batıdan ilerlerken Tel Abyad’ı kıskaca almış, IŞİD’in kenti savunmasını zorlaştırmıştı. “Türkiye IŞİD’e çok destek verdi” diyen Faraj, “Mayıs 2015’te Tel Abyad’da olduğum sırada, sınır korumalarının hiçbir engeliyle karşılaşmadan çok fazla silah ve mühimmat aldık.” Bu, Kürtlerin ve uluslararası medya kuruluşlarının uzun zamandır yönelttiği bir suçlamaydı, ancak Türkiye her defasında keskin bir dille bu iddiaları yalanladı.
‘Erdoğan’ı sevmem ancak Arap diktatörlüğünden daha iyi’
Suriyeli Sünni bir Arap olan ve pek çok IŞİD militanından daha eğitimli olan Faraj, Haseke Üniversitesi Eğitim Fakültesine gitmiş ve 2012 yılında savaştığı El Nusra’dan ayrılarak IŞİD saflarına katılmış. Faraj, hem Türkiye’yi hem Suriyeli Kürtleri eleştirdiğini belirtti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan hoşlanmadığını ancak “Arap diktatörlerden daha iyi” olduğunu belirten Faraj, ayrıca Erdoğan’ın, Türkiye’de PKK ile olan mücadeleyi sınır dışına taşıyarak bu suretle IŞİD’i destekleyip ‘Suriye topraklarını parçalamaktan sorumlu’ olduğunu öne sürdü.
Örgüt, Ortadoğu’da yenilirse Kuzey Afrika’da yeniden büyüyecek.
Faraj adlı IŞİD’li, örgütün Suriye ve Irak’ta yenilgiye uğrasa bile Suudi Arabistan ve Kuzey Afrika’da canlanacağını öne sürdü. 30 yaşındaki IŞİD’li, örgütün Suudi Arabistan, Mısır, Libya ve Tunus’ta gücünü yeniden kazanmayı planladığını savunup, “IŞİD’in dünya çapında uyuyan hücreleri var ve bunların sayısı artıyor” dedi.

Kaynak: direnisteyiz3.org