Katiller serbest, avukatlar davalık

Hasan Ferit davasında şüpheli sanık, çete lideri serbest
Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 11 Ocak’ta 29. celsesi görülen ‘kapalı’ duruşmaya 6’sı tutuklu 11 sanık ile Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Meray ve dedesi Mustafa Meray ile tarafların avukatları katıldı. Duruşma salonunun olduğu B blok 3. kattaki asansörler iptal edildi. Adliye içinde de polis ekipleri hazır olarak bekledi.
Mahkeme delil yetersizliği gerekçesiyle, çete liderliğiyle suçlanan Mesut Turhan’ı serbest bıraktı. Tutuksuz yargılanan Emrah Ok ise silah taşımasını ‘terör’ korkusuyla gerekçelendirdi. Duruşma 1 Mart tarihine ertelendi.
Dilek Doğan davası yine ertelendi
Küçük Armutlu’da 18 Ekim 2015 tarihinde polis tarafından gerçekleştirilen ev baskınında, özel harekât polisi Yüksel Moğultay tarafından vurularak katledilen Dilek Doğan’ın davasının 5’inci duruşması 12 Ocak’ta İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
Özel harekât polisi Yüksel Moğultay’ın “İhmali davranışla kasten öldürme” suçundan yargılandığı davada, bir önceki duruşmada Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Laboratuvar Amirliği’nden talep edilen rapor mahkeme heyetine sunuldu. Söz konusu kayıtların uzunluğundan ötürü avukatlar olayın yaşandığı güne dair görüntüleri talep etti.
Güvenlik gerekçesiyle 2. duruşmadan beri kapalı görülen dava 8 Mart’a ertelendi.
Ethem Sarısülük davasının avukatına 3 yıldır takip
Kazım Bayraktar ve 7 kişi hakkında “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla açılan davanın 2. duruşması, 16 Ocak’ta Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada savunmasını yapan Bayraktar, polisin öldürdüğü Ethem Sarısülük’ün davasının duruşmaları sonrasında basına açıklamalarda bulunduğunu ve bu açıklamaların iddianamede “suç unsuru” olarak yer aldığını ifade etti.
Bayraktar’ın Ethem’in davasını almasının ardından, 7 Temmuz 2013’ten beri fiziki takibe alınmasının yanı sıra, telefon görüşmelerinin de dinlendiği, hatta katıldığı etkinliklerde ortam dinlemesi de yapıldığı ortaya çıktı.
Kaynak: Direnişteyiz, 24 Ocak 2017