Lübnan’da komünist gerillalar IŞİD’e karşı topraklarını savunuyor

Russia Today’den Paula Slier’in aktardığı habere göre LKP milisleri Suriye sınırının hemen gerisinde, Bekaa Vadisi’nde konumlanmış durumda. Başta sınır köyleri olmak üzere ülkenin her tarafından gönüllü savaşçılar, sınırlarına 10 kilometreden fazla yaklaşan radikal İslamcı gruplara karşı mücadele etmek üzere bölgeye gidiyor. Haberde şu bilgilere de yer veriliyor:
“LKP’li bir savaşçı bölgedeki durumu şu sözlerle ifade ediyor: ‘Bugüne kadar IŞİD ve El-Nusra ile doğrudan bir çatışma söz konusu olmadı. Burada Lübnan Ordusu’na destek olmak için bulunuyoruz. Bazı küçük gruplar sınırın bu tarafına geçebiliyorlar. Biz burada onları tespit ediyoruz.’ 91 yıllık bir tarihi olan LKP’nin görkemli günleri geride kalmış gibi görünse de LKP savaşçıları kendilerine bir alan açabileceklerini düşünüyorlar. Bir savaşçı LKP’nin silahlı kanadını şöyle anlatıyor: ‘Hizbullah ile aramızdaki fark Sünniler, Şiiler, Dürziler gibi Lübnan’ın farklı kesimlerini bir araya getiren seküler bir yapıya sahip olmamız. Lübnan ordusundan da farklıyız, geleneksel anlamda bir ordu değiliz.’
Lübnan sınırındaki her evde bir silah ve silah kullanmayı bilen bir gönüllü savaşçı var. İsrail ile savaşmış olan eski gerillalar genç gönüllülerle deneyimlerini paylaşıyorlar ve genç savaşçılar da öğrenmeye çok istekli. Genç milislerden biri olan 23 yaşındaki Wizzam bir üniversite öğrencisi ve dersten çıkıp savaşmaya gidiyor. Wizzam ‘Tabi ki önceliğimiz eğitim. Yalnızca silahımızla değil eğitimimizle de savaşıyoruz. İleride kendimi bir savaşçı olarak değil bilgisayar teknisyeni olarak görmek istiyorum. Savaşmayı istemiyoruz ancak köylerimizi ve şehirlerimizi korumak için buna mecburuz’ diyor.
2015 Ağustos’unda cihatçılar Lübnan ordusunun kontrol noktalarına saldırarak Beyrut’a 124 kilometre uzaklıkta olan Arsal kasabasının kontrolünü ele geçirdi. IŞİD ve El-Nusra tehdidinin süreklilik kazanması ile LKP milis güçleri oluşturarak silahlı mücadeleye başladı.
Bir başka savaşçı, radikal İslamcılara karşı kararlı bir mücadelenin yürütüldüğünü ifade ediyor: ‘Biz bu toprakların çocuklarıyız. Kanımızın son damlasına kadar savaşacağız ve topraklarımızı terk etmeyeceğiz.’”
Kaynak: Direnişteyiz.org, 11 Ocak 2017