Niyazi Kuas sonsuzluğa uğurlandı

DİSK’in kurucu sendikalarından Lastik-İş’in Genel Başkanı Rıza Kuas’ın kardeşi Niyazi Kuas tedavi gördüğü hastanede 26 Eylül’de yaşamını yitirdi. Niyazi Kuas için 27 Eylül’de Beylikdüzü Hacı Sait Ateş Camii’nde tören düzenlendi. Törenin ardından ise Niyazi Kuas sevenlerinin gözyaşları içinde Edirnekapı’daki aile mezarlığına defnedildi.
Cenazeye işçi sınıfı mücadelesinden yoldaşlarının yanı sıra DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Lastik-İş yöneticileri, Kaldıraç Dergisi ve İşçi Gazetesi katıldı. Niyazi Kuas’ın “işçi sınıfının mücadelesinde yaşayacağı” vurgulanan törenin sonunda mezara kırmızı karanfiller bırakıldı.
15-16 Haziran direnişçisi, Niyazi Kuas
Uzun süredir kanser tedavisi gören Niyazi Kuas, sağlık sorunları nedeniyle 15-16 Haziran Direnişinin yıldönümünde Kaldıraç, İşçi Gazetesi, AKA-DER ve Özgür Lise tarafından düzenlenen “15-16 Hazirandan Gezi’ye Direniş Ruhuyla Geleceğimizi Kurmaya” etkinliğine video mesaj ile katılmıştı. Niyazi Kuas mesajında “15-16 Haziran 1970 şanlı işçi sınıfı direnişini yaşayan bir sendikacı olarak, her yıl bu direnişi yaşatanlara selam olsun” diyerek etkinliği selamlamıştı.

Sosyalist Çerkesler: Mücadelesi önünde saygıyla eğiliyoruz
Derby grevi, 15-16 Haziran büyük işçi direnişi ve lastik iş kolundaki birçok direnişin öncülerinden Niyazi Kuas için Sosyalist Çerkesler bir açıklama yayınladı.
Açıklamada, “Kuatsba Niyazi, insanlığın eşitlikçi geleceğini kuracak işçi sınıfı mücadelesinin en önündeydi. Ayhabımız Kuatsba Niyazi’nin kaybı ile Türkiye Kafkas diasporası, Türkiye eşitlik mücadelesi büyük bir insanını kaybetti” denildi.
Sosyalist Çerkesler imzasıyla yayınlanan açıklamada:
“15-16 Haziran’daki mücadele, bizim mücadelemizdir. Senin anadilin Abazaca atasözünde dendiği gibi:
Йгlaтыpxыз aкъaмa гьтapцlaxуaм. (Çıkarılan kama geri yerine konmaz.)
Ayhabımız Kuatsba Niyazi’nin (Kuas) kaybı ile Türkiye Kafkas diasporası, Türkiye eşitlik mücadelesi büyük bir insanını kaybetti. Arkasında onurlu bir hayat, bize miras olan bir mücadele, yolumuzu aydınlatan bir tarih bıraktı.
Kuatsba Niyazi, insanlığın eşitlikçi geleceğini kuracak işçi sınıfının emek mücadelesinin en önündeydi. Kuatsba Niyazi ve ağabeyi, DİSK’in kurucu sendikalarından Lastik İş’in efsanevi genel başkanı, 1965 seçimlerinde büyük bir başarı elde eden Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Kuatsba Rıza, omuz omuza iki Kafkasyalı genç olarak, Türkiye toplumsal mücadele tarihinin en büyük olayı olan 15-16 Haziran büyük işçi direnişinin önderleri olarak ilham kaynağı ve yolumuzu aydınlatan kahramanlar olmuşlardır.
Biz Sosyalist Çerkesler, Kuatsba Niyazi’nin her türden sömürü ve ayrımcılığa karşı mutlak eşitliği sağlayacak işçi sınıfının şanlı mücadelesine unutulmaz katkısı önünde saygıyla eğiliyor, Kuatsba Niyazi ve Kuatsba Rıza gibi insanların toplumumuzdan çıkmış olmasından gurur duyuyoruz.
Ayhabımız Kuatsba Niyazi’nin mücadelesi önünde saygıyla eğiliyoruz.
Умюа ҳамюауп, ҳамюа урлашьоит. (Yolun yolumuzdur, yolumuzu aydınlatıyorsun.)”

İşçi Gazetesi / direnisteyiz3.org – 28 Eylül 2016