OHAL’de işçi kıyımı artıyor

2016’da yaşanan işten atma saldırıları 2017’ye girerken ve Ocak ayında hız kazandı. Birçok işkolu ve işyerinde işçiler işten atıldı. İşçi kıyımına dair ulaşabildiğimiz bazı haberler şöyle:
İşçiler işverenin yemeğini bastı (24 Aralık 2016)
Evyapport Limanı’ndan işten atılan işçiler, ellerindeki dövizlerle işverenin işçilere verdiği yemek organizasyonunu bastı.
Körfez’de faaliyet gösteren Evyapport Limanı’nda geçtiğimiz aylarda Liman-İş Sendikası Kocaeli Şubesi bir örgütlenme faaliyeti başlatmıştı. Bu çalışmalar sonrası sendikaya üye olan 20 işçi işten çıkarıldı.
‘Yılbaşı tatil olsun’ diyen 60 işçi işten atıldı (29 Aralık 2016)
Çorlu’da bulunan Eurotex Tekstil’de yılbaşında çalışma çalışmak istemeyen 60 işçi işten atıldı. İşçiler duruma, “kimse yılbaşında çalışmak istemiyor ve bu da bizim en doğal hakkımız” diyerek tepki gösterdi.
Yaklaşık 1000 işçinin çalıştığı fabrikanın patronu, işçilerin anlatımıyla; işin azaldığı dönemlerde memnun kalmadığı işçileri işten çıkarıyor, iş artınca yeni işçi alıyor.
Arçelik yeni yıla kıyımla girdi: 650 işçi işten atıldı (3 Ocak 2017)
Arçelik Çerkezköy Kurutma ve Motor fabrikasından 500’ü sözleşmeli olmak üzere, toplam 650 işçi işten atıldı.
İşçiler, ilk defa bu kadar kadrolu işçinin sene sonunda işten atıldığını söylüyorlar.
Her gün 4.000 kurutma makinesinin üretildiği fabrikada, işçilerin işten atılma nedeni, günlük üretimin 2.000 makineye düşürülmesi olarak açıklandı.
ODS’de direnişi kırmak için işten atma (10 Ocak 2017)
Ödenmeyen ücretlerini almak için iş bırakan Kayseri Ortadoğu Döküm Sanayi işçilerinin direnişi işten atmalarla kırılmaya çalışılıyor.
Kayseri Ortadoğu Döküm Sanayi (ODS) işçileri, on gün boyunca maaşlarını alamadığı için iş bırakma eylemi yaparken, patronlar direnişi kırmak için Birleşik Metal-İş üyelerini ve temsilcilerini tazminatsız olarak işten çıkardı.
“Emeğimizin karşılığını almak en doğal hakkımız. Maaş yatmasını istemek suç mu” diyerek patronun pervasızlığına tepki gösteren işçiler, hakları için direnmeye kararlı olduklarını vurguladılar.
Balıkesir Best’te kıyım! (10 Ocak 2017)
Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu olan Best Transformatör fabrikasında işçi kıyımı yaşandı. Yaklaşık 800 işçinin çalıştığı fabrikada 300 işçinin işten çıkarıldığı bilgisi veriliyor.
Fabrikada Türk Metal Sendikası’nın örgütlü olduğu belirtiliyor.
Şaypa’nın yeni sahiplerinden büyük işçi kıyımı (11 Ocak 2017)
Bursa’nın en büyük market zincirlerinden biri olan ve 2016 Kasım ayında satışı gerçekleştirilen Şaypa’nın yeni sahipleri daha tabelalarını asmadan işçi kıyımına gitti.
Şaypa Market Zinciri, Özen Şirketler Grubu’na bağlı Onur Market tarafından geçtiğimiz Kasım ayında satın alınmıştı. Şaypa yönetimi tarafından 2016 Eylül’ünde başlayan işçi çıkarmalar yeni firma tarafından da sürdürülüyor.
Ağustos 2016’da 81 mağazası bulunan marketler zinciri, şube sayısını 69’a düşürürken işçi sayısında da azalmaya gitti. Sadece 14 şube azalmasına rağmen Onur Market yönetimi, işçi sayısını 2.700’den 1.200’e düşürdü.
Şirvan’daki madende 450 işçi işten atıldı (12 Ocak 2017)
Siirt’in Şirvan ilçesinde, Ciner Holding’e ait madende taşeron şirkette çalışan 16 işçinin yaşamını yitirmesinin ardından, ocakta çalışan 450 işçinin 31 Aralık tarihinde işine son verildiği öğrenildi.
Şirvan İlçesi’ne bağlı Maden Köyü’nde, 17 Kasım 2016 tarihinde 16 işçi göz göre göre gelen heyelanla, binlerce ton toprak ve kaya yığını altında kalarak yaşamını yitirmişti.
İşten çıkarılan maden işçileri, Çin’den 300 kişinin getirildiğini ve işten çıkarılan işçilerin yerine yakında işbaşı yapacaklarını söyledi.
Sendikaya üye oldular işten atıldılar (17 Ocak 2017)
Çorlu Fersan Tekstil’de, TEKSİF Sendikasına üye olan 12 işçi işten atıldı.
Çoğu asgari ücretle çalışan Fersan Tekstil işçileri, fabrikadaki kölece çalışma koşullarından kurtulmak için TEKSİF Sendikasında örgütlenmek istedi.
Üyeliklerin başlaması ile örgütlenmeden haberdar olan fabrika yönetimi işçiler üzerinde baskı kurmaya başladı ve işten atmalar yaşandı. Şimdiye kadar 12 işçi çeşitli iftiralarla işten atıldı.
Kaynak: İşçi Gazetesi, Evrensel, Duvar, BursaMuhalif.com, Aralık-Ocak 2017