OPEC toplantısından petrol üretimini düşürme kararı çıktı

     OPEC üyeleri, günlük ham petrol üretimini 1.2 milyon varil azaltarak 32 buçuk milyon varil seviyesine indirmek konusunda anlaştı.
Anlaşma 6 ay boyunca geçerli olacak ve 2017 yılının Mayıs ayında yeniden değerlendirilerek 6 ay daha uzatılabilecek. Anlaşmanın uygulanması, Cezayir, Kuveyt, Venezuella ve iki OPEC dışı ülkenin üye olduğu Gözlem Komitesi’nce denetlenecek.
Petrol fiyatları hangi ülkeleri nasıl etkiliyor?
Petrol fiyatlarındaki düşüşün en çok etkilediği ülkeler arasında Rusya ve Venezuela geliyor. BBC’de yer alana bir analize göre petrol fiyatlarındaki düşüşün bazı ülkeler üzerindeki etkileri şöyle tanımlanıyor:
Petrol fiyatlarının düşüşünden en kötü etkilenen OPEC üyesi Venezuela. Ekonomisi neredeyse tamamen her gün yaptığı yaklaşık 2 milyon varillik petrol ihracına dayalı ülke için petrol fiyatındaki her 1 dolarlık düşüş, senelik 720 milyon dolar gelir kaybı demek. Bu durum, Venezuela’da enflasyon artışını da tetikliyor.
Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden Rusya için de petrol fiyatındaki düşüş büyük sorun. Rus ekonomisinin 2015 yılında hatırı sayılır ölçüde küçüldüğü, bu yıl da küçülmeye devam edeceği bekleniyor. Buna ek olarak Rusya gerek döviz rezervlerinde, gerekse petrol ve gaz gelirlerini topladığı varlık fonunda erime gören ülkelerden.
Üretimi azaltma uzun zamandır gündemdeydi
Ham petrolün varilinin 62 doların altına düştüğü Kasım 2014’te OPEC, petrol fiyatlarını yükseltmek için, üretimi azaltmayacağı kararını tekrarlamıştı.
Ocak 2016’da Brent petrolün varil fiyatı 31 doların da altına inmişti.
İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasının ardından İran’ın petrol üretimini artıracağını açıklamasına Suudi Arabistan’dan tepki gelmişti. Suudi Arabistan petrol üretimini dondurmak için İran’ın da üretimini dondurması şartını dile getirmişti.
                                                                                                                                      Kaynak: Direnişteyiz.org, 1 Aralık 2016