Özgür basın susturulamaz!

Duruşmada İnan Kızılkaya, “Yaptığımız haberler gazetecilik düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındadır. Cemal Süreyya’nın bir sözü var, ‘Bu ülkede Arnavutlar yalan, Kürtler doğru söylemek zorundadır’. Ben Kürdüm, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım, bu ülkenin asli unsuruyum. Ülkede ne yaşanıyorsa onu haber yaptık. Gazeteciyim ve doğruyu söylemek zorundayım. Daha önce de bu tür haberler çıkıyordu, fakat 2016 Temmuz’dan sonra gazetenin her sayfasına, her yayına soruşturma açıldı”

Tutuklu bulunduğu hapishanede tecrit koşullarında kalan ve telefon, kitap ve radyodan mahrum bırakılan İnan Kızılkaya, tecrit koşullarını kırmak için kamuoyunu mektup yazmaya çağırdı.

Necmiye Alpay’dan mesaj: Sapare ande (Yürekli düşünün)!

Özgür Gündem gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyeliği nedeniyle tutuklanan Dilbilimci Necmiye Alpay, JINHA’ya gönderdiği mesajda, “Sapare ande! (Yürekli düşünün!) Gerçekliğe bağlı kalın. Kadınların etkin ve öncü olduğu her alan ezilen mağdur kesimlerin birinin zaferi demektir. Bence tarihte bunun pek az istisnası var. JINHA, kadın mücadele tarihinin kendine özgün bir parçası.” dedi.

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay için basın toplantısı

İHD, TİHV, MAZLUM-DER, TYS ve Türkiye PEN Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay için Taksim Hill Otel’de 27 Ekim tarihinde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Erdoğan’ın ve Alpay’ın yanı sıra çok sayıda gazetecinin, aydının da hapiste olduğu, ifade ve basın özgürlüğü adına hiç bir şeyin kalmadığı ve özellikle 15 Temmuz sonrasında hiçbir hukuki güvencenin olmadığına dikkat çekildi. TYS 2. Başkanı Suna Aras yaptığı konuşmada, “Onlar diyor ki; bu yazarlar bölücüdür, yıkıcıdır. Biz diyoruz ki; kanlı savaşlarınıza karşı yeryüzünün barışı için o yazarların onurları avuçlarındadır. Aslı Erdoğan’ın, Necmiye Alpay’ın rüzgarını dağıtmak istediniz, gerçekler bilinmesin, özgürlük yeryüzüne taht kurmasın diye. Aslı ve Necmiye, sizin yalanlarınızı sevgili halkına söylemek için zindanınızda yine dirençle, umutla yazacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: JINHA, direnişteyiz, 28 Ekim 2016