Pakistan’da intihar saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı 70’e yükseldi

Pakistan Başbakanı Nevaz Şerif’in siyasi olarak en güçlü olduğu, en zengin eyalet Pencap’ın başkenti Lahor’da bir lunaparkta patlama meydana geldi. Lahor Emniyet Müdürü verdiği bilgide saldırıda ölenlerin sayısının 70 olduğunu söyledi. Saldırıda 300’den fazla kişi de yaralandı. Ölen ve yaralananların çoğu kadın ve çocuk.
Tatil günlerinde Gülşan Parkı’na özellikle kadınlar ve çocukların yoğunlukla gittiğini ifade edilirken, bugün Hristiyan toplumunun parkta Paskalya Yortusu’nu kutladığı belirtildi.
“Hristiyanları hedef aldık”
Saldırıyı Pakistan Talibanı’na bağlı Cemaat ül Ahrar adlı grup üstlendi.
Grubun sözcüsü Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Hristiyanları hedef aldık” ifadelerini kullandı.
Pakistan Başbakanı Nevaz Şerif saldırının ardından ülke çapında 3 günlük yas ilan etti.
2014’te Erdoğan: “Müslüman diğer bir Müslümanı Allahuekber diyerek öldüremez.”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yazılı bir açıklamayla saldırıyı kınadı.
Paskalya’da kadın ve çocukları hedef alan bu saldırı Erdoğan’ın daha önce yaptığı bir açıklamayı akıllara getirdi. Erdoğan 2014’te yaptığı açıklamada IŞİD ve benzeri çetelerin müslüman olmayanlara saldırmasını meşrulaştıracak ifadeler kullanmaktan kaçınmamıştı. Erdoğan henüz başbakan iken Haziran 2014’te Musul’da 15 Türkiyeli işçinin kaçırıldığı iddiaları ile ilgili Fransa ziyareti öncesi hava alanında yaptığı açıklamada IŞİD’e yönelik bir operasyonu doğru bulmadığını ifade etmişti. Erdoğan, “IŞİD unsurlarının halkla iç içe olmuş olması sivil insanların ölümüne yol açabilir. Böyle hassas bir yanı var.” ifadelerini kullanmış, “Bizim değer yargılarımız arasında mezhebi bir taassubun olması mümkün değil. Bir Müslüman diğer bir Müslümanı Allahuekber diyerek öldüremez. Şu yapılanları bizim Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak tasvibimiz asla mümkün değildir.” demişti.
Kaynak: direnisteyiz3.org