“Rakka’yı Rakka halkı yönetecek”

Kuruluşunu 8 Kasım 2016 tarihinde ilan eden Demokratik Suriye Güçleri’ne bölgedeki YPG, YPJ ile Süryani Askeri Konseyi, Burkan El Fırat, Suwar El Reqa, Şems El Şemal, Lîwa El Selçuki, El Cezire Tugayları gibi gruplar da katıldı.
Fırat’ın Gazabı adıyla başlatılan operasyon devam ederken, QSD Sözcüsü Telal Silo, Suriye halklarının QSD çatısında birleştiğini ifade ederek, Suriye’ye çözüm getirecek daha büyük adımlar atacaklarını söyledi. Devam eden Rakka operasyonu hakkında da bilgi veren Silo, cephelerde savaşanların Rakka halkının çocukları olduğunu kaydetti.
‘QSD yeniyi var etti’
QSD’nin yapısının Suriye topraklarında taban bulduğunu ifade eden Silo, ülkedeki farklı kimliklerin birçoğunun QSD içerisinde yer edindiğini, Arap, Türkmen, Kürt ve Süryanilerin başını çektiği oluşumun Suriye’nin birçok sorununa yapıcı projeler ürettiğini aktardı. Suriye topraklarının radikal İslami gruplardan çok çektiğini ifade eden Silo, “İnsanlara zulüm, acı ve katliamdan başka bir şey vermediler. Bu durum Suriye’de daha fazla acının yaşanmasına ve sorunun daha fazla derinleşmesine yol açtı. Halka ne proje sundularsa katliamdan başka bir şey getirmedi. Dolayısıyla Suriye halkı da artık bu yapılara inanmıyor. Nefes alabilecek, yaşayabilecek bir ortam arıyor. İşte QSD bunu sağlayabiliyor. QSD’nin geliştirdiği hava sadece askeri anlamda bir şeylerin gelişmesini sağlamıyor, aynı zamanda siyasi alanda da birçok olumlu gelişmeye yol açıyor” dedi.
Rakka’ya ilerliyoruz
QSD’nin yaşanan katliamlara ve acılara “dur” demek için Hol, Şedad, Sirrin, Minbic başta olmak üzere birçok yeri özgürleştirdiğini kaydeden Silo, bu yerleşim alanlarının yerel güçleri tarafından da büyük bir destek gördüklerini kaydetti. Suriye topraklarına çözüm getirebilmek için daha büyük adımlar atmaya hazırlandıklarını belirten Silo, başlattıkları Rakka operasyonu hakkında şunları söyledi: “Bir ayı aşkındır Fırat’ın Gazabı hamlesinin ikinci aşamasını başlattık. Operasyon kapsamında yüzlerce köy, onlarca mezra ve stratejik alan kurtardık. 3 bin 200 kilometrekareden fazla alanı özgürleştirdik. Rakka’ya yaklaşık 25 kilometre kaldı. Güçlerimiz operasyonu büyük bir moralle sürdürüyor. İstenilen ve planlan bir şekilde gidiyor. Bugüne kadar bir eksiklik olmadı. Başarılı bir şekilde devam ediyor.”
Rakka özgür yönetilecek
Rakka’nın da özgürleştirileceğini belirten Silo, kentin hem halk, hem de askeri meclisinin olacağını, kenti yönetecek kişilerin kentin yerlileri olacağını söyledi. Rakka’nın hiçbir yere bağlı olmadan özgür yönetileceğini kaydeden Silo, “Şimdi cephelerde savaşan gençler Rakkalı çocuklardır. O gençler kente gelecekler. Halklarını ve kentlerini IŞİD zulmünden kurtaracaklar. Halkımızın onları iyi ağırlamasını istiyoruz. Tüm Rakka halkının bizi beklemesini istiyoruz. En kısa sürede imdatlarına yetişeceğiz. Herkesi bu konuda bizimle dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.
Kaynak: Amedtoday.org, 25 Ocak 2017