Reza Zarrab’ın ortağı Babek Zencani’ye idam cezası verildi

İran Yargı Kurumu, iş adamı Zencani ve onunla birlikte yargılanan iki ortağı Mehdi Şems ve Hamid Felah hakkında idam kararı verildiğini açıkladı. Zencani ve iki yardımcısının ‘fesat fil arz’ yani ‘yeryüzünde fesat çıkarmak’ suçlamasından idama mahkum edildi.
Zencani dolandırıcılık, sahtekarlık ve kara para aklama gibi çeşitli suçlamalar yöneltilerek İran devletinin petrolünü satmasına karşın aldığı paraları İran devletine vermemek ve bu yolla devleti 2.8 milyon dolar zarara uğratmakla suçlandı. Avrupa Birliği ve ABD tarafından kara listede yer alan İranlı iş adamı, 2013 yılı Aralık ayında İran’da tutuklanmıştı.
Reza Zarrab’ın ‘Reis’im’ dediği Babek Zencani kimdir?
17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonun en önemli isimlerinden Reza Zarrab’ın ‘Reis’im’ diye hitap ettiği Babek Zencani’nin hikayesi, İran eski cumhurbaşkanı Rafsancani döneminde başladı.
Zencani, 2010’da Devrim Muhafızları’nın yaptırım yüzünden dışarı çıkartamadığı 40 milyon doları birkaç gün içinde yurt dışına gönderdi. Bu olay ile beraber milyarder sıfatını kullanmaya başladı. Yurt dışına petrol satışı yapan ve İran hükümetinden milyarlarca dolarlık ihaleler alan Zencani’nin varlıklarının toplamının 13,5 milyar dolar olduğu ifade ediliyor. Zencani, bir dergiye verdiği röportajda Dubai, Türkiye ve Malezya’daki 64 şirketten oluşan bir ‘örümcek ağı’nı kullanarak milyonlarca varil petrol sattığını ve buradan elde edilen 17,5 milyar dolarlık geliri de İran Petrol Bakanlığı, Devrim Muhafızları ve Merkez Bankası’nın döviz rezervi ihtiyacının karşılanmasına aktardığını söylüyor.
Türkiye ile bağlantıları
Babek Zencani, Türkiye’de kozmetik işine girerek ‘Kont Kozmetik’ şirketini kurdu. ABD’nin kara listesine girmeden önce ise Kont Group ve Kozmetik’i Merve Irmak isimli kişiye devretti.
Babek Zencani, Tacikistan’ın ilk ve tek terminali olan Asya Ekspres Şehirlerarası Otobüs Terminal’nin açılışını Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanı ve Ulusoy Holding Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Ulusoy ile gerçekleştirdi.
Onur Air’in, 2013 başında önce 250 milyon dolara İran asıllı Mehdi Şems’e satıldığı, ardından ise Zencani’nin şirketi Qeshm Airlines’a satışının gerçekleştiği ileri sürüldü. Hava yolu şirketinden gelen açıklamaya göre ise Babek Zencani’nin şirket ortakları arasında yer almadığı belirtildi.
Zencani hakkındaki iddiaların toplandığı genel kanı ise 17 Aralık Operasyonu’nda polisin asıl hedefinin Zencani olduğu, Zencani’nin Zarrab ile Antalya’da buluşacakları sırada baskın yapılacağı ancak şüphelilerin durumu fark etmeleri üzerine buluşmayı iptal ettikleri yönünde.
Kaynak: direnisteyiz3.org