Rusya Kızılordu Korosunu taşıyan askeri uçak düştü

Rusya Savunma Bakanlığı’na ait olduğu belirtilen ve içinde 83 yolcu ve 8 mürettebat bulunan Tupolev Tu-154 tipi uçağın düştüğü bildirildi. İlk bilgilere göre ise uçakta yaklaşık 100 kişinin bulunduğu tahmin ediliyor. Uçakta aralarında Kızıl Ordu Korosu’na mensup müzisyenler, gazeteciler ve askeri personelin de bulunduğu yaklaşık 91 kişi vardı.
Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’ndan bir kaynak, yaptığı açıklamada uçuşun sivil olmadığını kaydetti.
Yerel kaynaklara dayandırılan bir haberde ise uçağın yakıt ikmali için Soçi’ye indiği ve son güzergâhının Suriye’nin Lazkiye kenti olduğunu bildirdi.
Kızıl Ordu Korosu’nu taşıyordu
Düşen uçakta Kızıl Ordu Korosu’nun bulunduğu ve Rus askerlere moral vermek için Suriye’ye gittiği belirtildi. 1928 yılında kurulan Kızıl Ordu Korosu, Türkiye dâhil pek çok ülkede verdiği konserlerle tanınıyordu.
Dünyanın en büyük ordu korosu olan ve 1928 yılında özellikle savaş koşullarında askerlere ve SSCB halklarına moral vermek amacıyla gösterilerine başlayan Kızıl Ordu Korosu, değişik birliklerden gelen, farklı rütbelerde subay ve askerlerin görev aldığı solistler, koro elemanları, orkestra ve dans gruplarından oluşuyor.
                                                                                                                                    Kaynak: Direnişteyiz, 25 Aralık 2016