Soma Davası: Şirket yöneticileri talimatla ifade verdi

Basına kapalı olarak Soma 2’nci Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada sanıklardan Haluk Evinç ve Murat Bodur ile mağdur ailelerin avukatları hazır bulunurken, madenci yakınları da ifadelerin alındığı sürede adliye önündeki bekleyişini sürdürdü.

Sanık İfadelerin ceza davasının görüldüğü Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi tarafından incelemesinin ardından dosyaların birleştirip birleştirilmeyeceği konusunda karar verileceği belirtildi.

 ‘Peşini bırakmayacağız’

Duruşma çıkışı açıklama yapan mağdur ailelerin avukatlarından Sercan Aran, sanıkların ifadelerinde yalan söylediklerini vurgulayarak, “Haluk Evinç ifadesini verdi ve Akhisar’da görülen ana davada olduğu gibi bizlerin ailelerin gözlerinin içerisine baka baka yalan söyledi. Evet, yalan söylemek onların hakkı kanunen ama biz gerçekleri biliyoruz. Bu gerçekleri ortaya çıkaracağız. Bu gerçekler ortaya çıkana kadar da bu davanın peşini bırakmayacağız. 301 insanımızı katledenlerin hesabını soracağız” diye konuştu.

   15 yıl hapis cezası isteniyor

Yaklaşık iki yıldır devam eden Soma Davası’nda bilirkişi raporu doğrultusunda yeni delillerin ortaya çıkmasıyla, Alp Gürkan ile yönetim kurulu üyeleri Hayri Kebapçılar, Mustafa Yiğit, Murat Bodur ve Haluk Evinç hakkında “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan dava açılırken, iddialar doğrultusunda şirket yöneticisi 5 kişinin 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor.

Kaynak: İşçi Gazetesi, 5 Aralık 2016