‘Tarihi direnenler yazar!’

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Selçuk Üniversitesi’ndeki görevinden açığa alınan akademisyen Nuriye Gülmen iki hafta önce, Ankara’da Yüksel Caddesi’nde İnsan Hakları Anıtı önünde “İşimi geri istiyorum” dövizi taşıyarak başlattığı oturma eylemini, hemen her gün gözaltına alınmasına, sürekli olarak polis şiddetine maruz kalmasına rağmen, kararlılıkla sürdürmeye devam ediyor. Nuriye Gülmen son olarak 25 Kasım günü 15. kez gözaltına alındı.

Ne olmuştu?

Berkin Elvan, Ali İsmail Korkmaz anmalarına, Kobané eylemlerine, sendikanın basın açıklamalarına katıldığı için pek çok kez soruşturma geçiren ve cezalar alan Gülmen, DHKP/C propagandası yaptığı iddiasıyla 4 ay tutuklu yargılandığı davada beraat etmiş, Nisan 2016’da işe dönmeye hak kazanmıştı; ancak göreve başlatılmadı. Ağustos ayında Selçuk Üniversitesi’nden açığa alındığına dair bir yazı aldı. Gülmen, ‘işe başlamadan açığa alamazsınız’ deyince, 30 Eylül’de göreve başlatıldı. Üniversiteye bir işgünü devam edebildi. Gülmen, 3 Ekim’de yeniden açığa alındı, son karara da itiraz ederek “Ben, bugün FETÖ/PDY terör örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle görevlerinden el çektirilen ya da tutuklanan hâkim ve savcılar ile kolluk güçleri tarafından tutuklanmış bir sosyalistim” dedi.

Nuriye Gülmen’e meslektaşlarından destek

29 Ekim’de yayımlanan KHK ile görevinden ihraç edilen Sosyal Bilgiler öğretmeni Acun Karadağ da son görev yeri olan Halim Şaşmaz Ortaokulu önüne önünde başlattığı direnişine Nuriye Gülmen’e katılarak devam etti.

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde Cumhuriyet İlkokulu’nda öğretmenlik yaparken açığa alınan ve sonrasında işten atılan öğretmen Semih Özakça da, Acun öğretmen ve Nuriye Gülmen’in direnişine katıldı. Özakça “Direnmeyi seçtim; çünkü işimi, öğrencilerimi çok seviyorum. Direnmeyi seçtim; çünkü alın terimle kazandığım ekmeğimi elimden aldılar. Ekmek namustur; emeğin karşılığıdır, namusumu koruyacağım. Direnmeyi seçtim; çünkü direnmeyen çürür, yaşlanır ve yok olur. Tarih ise direnenleri yazar” dedi.

OHAL kapsamında yayımlanan 2 yeni Kanun Hükmünde kararname ile işten çıkarılan kamu görevlileri arasında, 2000 yılında, hapishanelerde devrimci tutsaklara yönelik gerçekleştirilen operasyonda Burdur cezaevinde dozer kepçesi ile kolu koparılan Veli Saçılık da vardı. Öğretmenlerin İnsan Hakları Anıtı önünde gerçekleştirdikleri eylemde Saçılık, ”Kolumu koparıp köpeklere attınız yılmadım. Dişimle tırnağımla kazandığım işimi alınca mı yılacağım! Direniş daima!” dedi. Öğretmenlerin, her gün darpla gözaltına alındıkları direniş kararlılıkla devam ediyor.

Eğitim-Sen: “Açığa almalar, ihraçlar bizi yıldıramaz”

OHAL kapsamında yayımlanan KHK’ler ile açığa alınan ve ihraç edilen öğretmenler ülkenin dört bir yanından Ankara’ya gelerek, işlerine geri dönene kadar susmayacaklarını ve mücadele edeceklerini belirtti. Eğitim-Sen üyelerinin MEB önünde yapmak istediği eylem polisler tarafından engellendi. Öğretmenlerin MEB önüne gidişine izin verilmedi. Yüksel Caddesi’nde eylem yapan Eğitim-Sen’li öğretmenler, “Açığa almalar, ihraçlar bizi yıldıramaz, işimizi geri istiyoruz” dedi. “Geri döneceğiz” tişörtü giyen Eğitim-Sen üyeleri, “Susmayacağız” pankartı açtı. Yapılan basın açıklamasında “Hukuksuz ihraçlar ve haksız açığa almalar derhal son bulmalı, OHAL ve KHK hukuksuzluğuna son verilmelidir. Açığa alınan ve ihraç edilden öğretmenler görevlerine geri dönmelidir” denildi. 1 Eylül tarihinden itibaren OHAL KHK’leri ile 30 bini aşkın öğretmenin ihraç edildiği, en az 1,5 milyon öğrencinin eğitim-öğretim hakkının bizzat AKP ve MEB uygulamaları ile fiilen engellendiği, darbe fırsatçılığı yapılarak hareket edildiği vurgulandı.

5 bin öğretmen göreve iade ediliyor

25 Kasım’da Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Meclis Genel Kurulu’nda açığa alınan 5 bin öğretmen görevine iade edileceğini açıkladı. Diyarbakır’da KHK ile açığa alınan 4 bin 319 öğretmenden, 2 bin 253 öğretmenin göreve başlamasının önünü açan bakanlık yazısı, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ulaştı. Soruşturmaları tamamlanan 2 bin 253 öğretmenin, Pazartesi günü görevlerine başlayacağı öğrenildi.

Kaynak: direnişteyiz, BİRgün, nuriyegulmendireniyor.worpress.com, 25 Kasım 2016