THY’de işsizlik tehdidiyle hak gaspı

Türk Hava Yoları (THY) yönetiminin teklifi üzerine THY’de çalışan üyelerine açıklama yapan Hava-İş yönetimi, sendika olarak işten çıkarılmaya karşı 2017 yılı için toplu sözleşmede yer alan 4+4 maaş zammından feragat edilmesini düşündüklerini bildirdi.
Sendika THY’nin değnekçisi mi?
Hava-İş’in üyelerine yaptığı duyuruda özetle şu görüşler savunuldu:
“Bir süredir Türk Hava Yolları yöneticileri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, malum olunduğu üzere THY’nin içinde bulunduğu kriz ortamı nedeniyle, 2016 yılında ciddi bir zarar oluştuğu görülmüş olup 2017 yılının da şirket için zorlu geçmesi beklenmektedir. Tarafımıza 25 dar gövde ve 7 geniş gövde uçağın hangarlara çekildiği bildirilmiştir. Buna göre 1000’den fazla kabin memurunun ve 500’e yakın pilotun işgücü fazlalığı oluştuğu bilgisi sendikamıza iletilmiştir. Bu kapsamda, THY yönetimi ya toplu işçi çıkararak ya da ücretlere 2017 yılı için zam yapmayarak (sosyal yardım ve ücrete ilişkin tüm haklar dâhil) tasarruf sağlamak teklifiyle sendikamıza başvurmuştur.”
Bizzat THY yönetiminin işçiler üzerinde kurduğu baskı ve sindirme politikalarıyla sendika yönetimine taşınan mevcut Hava-İş yönetimi, THY emekçilerine işverenin sopasını sallıyor. “Ya işten atılırsınız ya efendimin isteğini kabul edersiniz!”
Sendika açıklamanın sonuna nihai karar için anket yaptıracaklarını, çıkan sonuca uygun hareket edeceklerini de belirtmiş. Efendisinin sopasını sallayanlar için ters sonucu bertaraf etmek o kadar zor olmasa gerek.
Anket sonuçlandı
Beklendiği gibi anketten ‘kabul’ sonucu çıktı. Yapılan açıklamaya göre sendika yaklaşık 13 bin üyenin katıldığı bir anket yaptı. Anket sonucunda yüzde 95 oranında ‘Evet zam olmayabilir’ sonucu çıktı.
THY emekçilerinin örgütlenme deneyimi, birikimi hala vardır. Sendikacı geçinen bu asalak takımından kurtulmak istiyorlarsa sabır ve emek isteyen, kararlı bir örgütlenme süreci başlatmak zorundadırlar.
Kaynak: İşçi Gazetesi, 13 Ocak 2017