Tıp alanındaki uygulamaları ile sosyalizmin tek umut olduğunu dünyaya kanıtlayan Küba, 6 yıldır çatışma ve kriz içindeki Suriye’deki çocuklar için 930 bin dolar değerinde menenjit aşısı yolladı.

Brezilya’da PEC55 olarak bilinen, kamu harcamalarında 20 yıllık kesintiye gidilmesini öngören yasa değişikliği kabul edildi.

Yasa değişikliğinin görüşüldüğü sırada binlerce gösterici sokaklara döküldü. Başkent Brasilia’da protestocular bir otobüsü ateşe verdikten sonra Temer hükümetini desteklediğini ileri sürdükleri Globo televizyonunun ofisine doğru yürümeye başladı. Ancak eylemciler polisin engeliyle karşılaştı. Sao Paulo kentinde ise devlete ait Endüstri Federasyonu’nun merkezi saldırıya uğradı.
Kemerler sıkılırken yolsuzluğa devam
Temer’in, yakın müttefiki bakanın özel işi için başka bir bakana baskı yaptığı öne sürüldü. Böylece henüz altı aydır iktidarda olan Temer hükümeti ikinci defa yolsuzluk skandalıyla gündeme gelmiş oldu.
Temer’in hükümette kabine sekreteri olarak görev yapan Devlet Bakanı Geddel Vieira Lima’nın sahip olduğu tarihi Salvador kentindeki araziye imar izni verilmesi için Eski Kültür Bakanı Marcelo Calero’ya baskı yaptığı iddia edildi. Çıkan anlaşmazlığın da Calero’nun istifasına yol açtığı ileri sürüldü.
Temer, Calero ile proje hakkında konuştuğunu kabul ederken, bakana baskı yaptığı iddiasını reddetti. Bu iddialarla henüz altı aydır iktidarda bulunan Temer hükümeti ikinci defa yolsuzluk skandalıyla gündeme gelmiş oldu.
Daha önce kasım ayı ortasında, görevinden azledilen eski Devlet Başkanı Dilma Rousseff yerine geçen Temer’i rüşvet almakla suçlamıştı.
Öğrenciler sokakta eğitimin özelleştirilmesine ve yolsuzluğa karşı çıktı
Lise ve üniversite öğrencileri, 7 Aralık Çarşamba günü yaptıkları yürüyüş boyunca yolu trafiğe kapattı.
Öğrenciler darbe hükümetinin eğitimi özelleştirme planına, yolsuzluklara ve kemer sıkma politikalarına karşı direnişi, okul işgalleri ve eylemlerle yükseltmeye devam ediyor.
                                                                                               Kaynak: Direnisteyiz, Sendika, Sputnik, BBC, 13 Aralık 2016