Topbaş da eş, dost, akrabaya parsel parsel arsa dağıtmış

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın Gülen Cemaati soruşturması kapsamında tutuklanan damadı Ömer Faruk Kavurmacı’ya ait Florya Koru Evleri’nin yanındaki 15 bin metrekarelik araziyi Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı’na bedelsiz olarak verdiği ortaya çıktı.Vakfın kurucu üyeleri arasında Kadir Topbaş’ın yeğeninin eşi Burcu Topbaş’ın da olduğu öğrenildi.

Vakfın yönetiminde AKP’nin kurucu üyeleri arasında; eski milletvekili Mustafa Ünal, Kadir Topbaş’ın yeğeni Turhan Topbaş’ın eşi Burcu Topbaş, yine Kadir Topbaş’ın özel danışmanı Kortan Çelikbilek, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, İBB İmar Komisyonu Başkanı Hadi Diler, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu bulunuyor.

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı, 5 Ekim’de İBB’ye tahsis başvurusu yaptı. Vakıf, İBB’ye ait Bakırköy’deki toplam 15 bin metrekarelik 7 ayrı parselin okul öncesi eğitimi, ana okulu, orta öğretim ve üniversiteye kadar her türlü eğitim kurumu için kendilerine tahsis edilmesini istedi. Talep jet hızıyla İBB meclis gündemine alınarak 14 Ekim günü oya sunuldu. CHP’lilerin ret oyu verdiği meclis oturumunda tahsis kararı, AKP’lilerin oyları ile kabul edildi. Bakırköy Şenlik Mahallesi’ndeki 7 ayrı parsel 25 yıllığına hiçbir bedel talep edilmeden Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı’na verildi.

Kaynak: direnişteyiz, Cumhuriyet, 5 Kasım 2016