TSK, Rojava ve Kuzey Suriye Federasyonu’na saldırıyor

TC devletinin Rojava’ya dönük saldırıları devam ediyor. TSK, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, PYD’nin IŞİD’den aldığı bölgede bulunan 18 hedefe 26 bomba atıldığını, karargah, toplanma/barınma ve silah/mühimmat deposu olarak kullanılan 9 bina, 1 zırhlı araç, 2’si silahlı 4 aracın imha edildiğini açıklamış, burjuva medya kanallarından TSK’ye ait jetlerin hava harekâtı sonucunda 200 YPG’linin öldürüldüğü ifade edilmişti.

Ronahi TV ana haber bültenine katılarak TSK’nin Rojava’ya dönük son saldırısını değerlendiren Bab Meclis üyesi Mihemed Abdulrezak, TSK hava saldırısında onlarca sivilin yaralandığını belirtti. Meclis üyesi yaşamını yitirenler ve yaralılar hakkında ise; “Bir operasyon ile çatışarak DAIŞ çetelerinin elinden aldığımız Um Huş, Um Qarah ve El Hassia köylerine Türk uçakları saldırı düzenledi. DAIŞ çetelerine karşı ilerleyişimizi durdurmayı hedefleyen bu saldırılarda 4 sivil şehit düştü, onlarca yaralı var. Saldırılar sivil yerleşimleri olan köylere yönelik gerçekleşti ve saatlerce sürdü. Bu saldırıların bir bölümü de Devrimciler Ordusuna yönelik oldu. Burada da 10 arkadaşımız şehit düştü, yaralılarımız da var” dedi.

Suriye ordusu aynı gün yaptığı açıklamada, hava sahasına giren herhangi bir Türk savaş uçağıyla ‘başa çıkılacağını’ ve jetlerin düşürüleceğini açıkladı.

Kaynak: direnişteyiz, 20 Ekim 2016