Türkiye İsrail’le anlaşınca Mavi Marmara davası düştü

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve aralarında dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Aluf Gabiel Ashknazi’nin de yer aldığı 4 sanığın yargılandığı davanın 9 Aralık’taki duruşmasında; davanın düşürülmesine, sanıklar hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasına hükmedildi.

Mavi Marmara davasında duruşma savcısı Hüseyin Aslan, Türkiye ile İsrail arasında imzalanan anlaşma ile davanın yasal dayanağı kalmadığını ve anlaşmanın yargı engeli oluşturduğunu belirtti. Savcı Aslan, “Türkiye, sadece bu davaya özel olarak yaptığı anlaşma ile egemenlik hakkından vazgeçmiştir” dedi.

Türkiye ile İsrail arasında 27 Haziran 2016’da da yapılan anlaşma, Ağustos ayında TBMM’de kabul edilmişti. Anlaşmanın yürürlüğe girmesinin ardından İsrail’in, Mavi Marmara gemisinde öldürülen 9 kişinin ailelerine 20 milyon dolarlık tazminat ödemesi kararlaştırılmış, buna karşın Türkiye İsrail’e açılan Mavi Marmara davalarının geri çekilmesini, ayrıca olaya karışan İsrailli askerlerin, hukuki ve cezai sorumluluktan muaf tutulmasını taahhüt etmişti. İsrail’in 20 milyon dolarlık kan parasını Adalet Bakanlığının hesabına yatırdığını 30 Eylül 2016’da Berat Albayrak açıklamıştı.

Erdoğan ‘One Minut!’ten çark etmişti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İsrail’le varılan anlaşma sonrasında yaptığı açıklamada, “Türkiye’den böyle bir insani yardımı götürmek için günün başbakanına mı sordunuz? Biz zaten yardımı yaptık, yapıyoruz. Bunları da yaparken, gövde gösterisi olsun diye mi yapıyoruz?” demişti.

Hüda Kaya: Mavi Marmara davasını, Filistinlileri siz sattınız!

TBMM’de 2017 bütçe görüşmelerinde söz alan HDP İstanbul milletvekili Hüda Kaya AKP’ye Mavi Marmara davasıyla ilgili tepki göstererek, ‘İkiyüzlü bir politikayla Mavi Marmara davasını, Filistinlileri siz sattınız’ dedi.

İstanbul’da “Kudüs İçin Parlamenterler Birliği” adlı uluslararası toplantıya katıldığını belirten Hüda Kaya şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanı orada yaptığı konuşmada, İsrail zindanlarında aylardır, yıllardır hapis kalan milletvekillerine değindi. Orada, ‘İsrail’ ve ‘Filistin halkı’ kelimelerini çıkarıp ‘Türkiye’yi yerleştirdiğimizde Cumhurbaşkanı bizi anlatıyor dedim.

Cumhurbaşkanı o gün, ‘Filistin’den koparılmanın acısını on yıllardır gönüllerinde bir kor gibi taşıyan tüm Filistinli mültecileri selamlıyorum’ ifadesini kullandı. Katılmamak mümkün değil. Bugün Şırnak diye bildiğimiz bir şehir yok oldu ve içinde yaşayan halkın tamamı mülteci durumunda. Sayın Cumhurbaşkanı, Filistin’de her gün kendini tekrar eden bir zulüm ve baskı düzeni olduğunu, bu adaletsizliğin bütün dünyanın gözünün önünde sayısız Birleşmiş Milletler kararlarına rağmen yarım asırdır katmerlenerek devam ettiğini vurguladı. Aynı Birleşmiş Milletler, ülkemizde yaşanan insan hakları, iradeye yapılan linç ve saygısızlıklarla ilgili bir karar açıkladığında, ‘Siz kim oluyorsunuz ey Birleşmiş Milletler’ diyebiliyorsunuz. İkiyüzlü bir politikayla Mavi Marmara davasını, Filistinlileri siz sattınız.”

Eren Erdem: Dava 20 milyon dolar ve İsrail’in dostluğunu kazanmak için düşürüldü

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Mavi Marmara davasının düşürülmesine ilişkin Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Eren Erdem attığı tweetlerde, “Mavi Marmara katliamı davası, mağdurların itirazına rağmen düşürüldü. Neden? 20 Milyon dolar ve İsrail’in dostluğunu kazanmak için… Burada büyük tehlikeler var. İlki, mağdurların haklarının tamamen yok edilmiş olması.

Ama esas sorun ise, parayla hukukun dizaynı. Yani, yarın bir katil kalkıp, bu davayı emsal gösterip, “parası neyse ödeyeyim” dese, hakimler ne diyecek? Neye göre düşürdünüz davayı? Mağdurlar haklarından vazgeçmediler. Tam tersine, davada ısrarcılar. Buna rağmen düşürüldü dava. Bu, mağdur ve mazlumlara ihanettir!” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet, Evrensel.net,
Direnişteyiz.org, 15 Aralık 2016