Venezuela’ya yönelik bölge devletleri ve emperyalistlerin saldırıları sürüyor

 

Venezuela’yı MERCOSUR’dan çıkarma tehdidi
Latin Amerika’nın darbe hükümeti Brezilya ve sağcı hükümetler Arjantin ile Paraguay, Venezuela’yı bölge devletlerinin ticari işbirliği örgütü olan Mercosur’dan atmak için yeni bir saldırı planını devreye koydu.
Latin Amerika’da sağ kanat Paraguay, Arjantin ve Brezilya hükümetleri 2 Aralık’ta bir açıklama kaleme alarak, Latin Amerika ticaret bloku olan Mercosur’dan Venezuela’nın çıkarıldığını açıkladı.
Rodriguez, söz konusu üç ülkenin dış işleri bakanlıklarını “Üçlü İttifak” olarak tariflerken, bu hükümetlerin Mercosur içerisinde bir darbe sahnelemeye çalıştığını ifade etti; Venezuela’ya yönelik suçlamaların ise asılsız olduğunu vurguladı.
Mercosur üyesi sağcı hükümetler Venezuela’nın üyelik yükümlülüklerini yerine getirmekte başarısız olduğunu iddia ediyor.
Venezuela Başkanı Nicolas Maduro ise Cuma günü Caracas’tan yayınlanan bir televizyon programında, bu hamlenin Venezuela’ya karşı gerçekleştirilen uluslararası bir saldırı olduğunu ifade etti.
Venezuela 2012 yılında Mercosur’a üye çoğu ülkenin sol liderler tarafından yönetildiği dönemde bloka katılmıştı. Ne var ki, Brezilya’da geçtiğimiz aylarda gerçekleşen parlamenter darbe ile birlikte Mercosur bloku içerisinde ibreler de sağı göstermeye başladı.
15 Aralık’ta ‘özel’ bir toplantı almak üzere Arjantin’de toplanan Paraguay, Brezilya ve Arjantin yetkilileri, Venezuela’nın katılmasını engellemeye çalıştı. Bu engellemenin hukuksuz olduğunu savunan Bakan Rodriguez’e Arjantin polisi saldırdı, saldırıda bakanın parmağı kırıldı.
Dışişleri bakanlarının Buenos Aires’te gerçekleştireceği ve yeni yıl eylem planını tartışacağı Mersocur özel toplantısı Rodriguez’in toplantıya dahil olmaya çalışmasıyla birlikte ani bir şekilde ertelendi.
MUD çözüm çağrılarına kulak tıkıyor
Chavezci sosyalist Başkan Maduro’nun indirilmesi ve hükümetin tamamen ele geçirilmesi için ABD’nin planlarını devreye sokan sağ cephenin kışkırtmalarının halk nezdinde kabul görmemesinin ardından sağ cephe MUD Brezilya’da gerçekleştirilen parlamenter darbenin bir benzerini hayata geçirmeye çalışıyor.
Başkan Maduro’nun görevden alınması için erken seçim talebini dayatan sağ cephe, usulsüz yöntemler aracılığıyla yasal görünüme bürüdüğü uygulamaları devlet mekanizmalarındaki işleyişe dayatırken Maduro’nun görüşme çağrıları üzerine başlatılan sürecin üçüncü evresinde görüşmelere katılmadı,
Sağ cepheyi oluşturan Demokratik Birlik Koalisyonu’nun görüşmeleri terk edeceğine ilişkin Maduro’ya tehditler savurmasının ve 6 Aralık’ta görüşmelere katılmayı reddetmesinin ardından diyalog süreci tehlikeye girdi.
Petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte, milli gelirin çoğunluğunun petrole dayalı olduğu Latin Amerika ülkelerinde ekonomik krizin tırmanmasından istifade eden sağ partiler ve koalisyonlar Arjantin ve Brezilya’da olduğu gibi Venezuela’da iktidarı tamamen ele geçirmek için saldırıyı tırmandırdı. Ekonomik çıkmazın halk üzerindeki etkisini kullanarak Venezuelalıları etkisi altına almaya çalışan sağ cephe, sokak ayağında başarısız olunca imza kampanyasında usulsüzlüğe başvurdu.
Yüksek Seçim Konseyi’ne çok sayıda hatalı ve geçersiz imza teslim eden sağ cephenin referandumu erkene alma talebi bu nedenle reddedilince, sağ cephe Maduro’nun “darbe” yaptığını ve “demokrasiyi çiğnediği” ithamlarıyla Maduro’nun görevden alınması için tekrar gerilimi tırmandırdı.
Sağ cephenin başkanlık seçimlerini erkene almaya çalışmasının ardında yatan neden ise şu idi: Eğer seçimler 2017 Ocak ayından evvel gerçekleşirse, Maduro’nun seçilmemesi halinde yerine sağ cepheden bir kişi yetki sahibi olacak. Ancak 2017 yılı sonrası gerçekleştirilecek bir başkanlık seçiminde, Maduro’nun seçilmemesi halinde yine Maduro’yu takiben yardımcısı Başkan olarak atanacak.
Ekonomik darbe girişimine karşı önlem alındı
Venezuela’da ATM’lerde 100’lük bolivar banknotlarının tükenmesiyle birlikte mafya gruplarının 100 bolivar banknotlarını sınır bölgesinde biriktirdiği ve sahte dolar basmaya çalıştığı ortaya çıktı.
Maduro, Kolombiya’nın korunak olduğu uluslararası mafya gruplarının elinde yaklaşık 300 milyon bolivar olduğunun saptandığını; Venezuela’ya karşı ekonomik bir darbe amaçlandığını kaydetti.

Venezuelalı yetkililer ise sorunun çözümüne yönelik, üç gün içerisinde 100’lük bolivar banknotunu tedavülden kaldıracaklarını ve yerine yeni bir banknot süreceklerini kaydetti.
Öte yandan Venezuela hükümeti sınıra da güvenlik güçleri takviyesi göndereceğini ve para kaçakçılığıyla mücadele edebilmek için 72 saat boyunca Kolombiya sınırının kapatılacağını duyurdu.
                                                                                                                            Kaynak: Direnisteyiz, Telesur, 15 Aralık 2016