Ekoloji gündeminden… (Haziran 2022)

İkizdere’de Cengiz Holding’in taş ocağında iki güvenlik görevlisi hayatını kaybetti, iki işçi ağır yaralandı

Rize’nin İkizdere ilçesi İşkencedere Vadisi’ni taş ocağı için talana açan Cengiz Holding şimdi de iş güvenliğini yok saydı. İşkencedere Vadisi’nde tüm tepkilere rağmen yapımı devam eden taş ocağı şantiyesinde çalışan 2 güvenlik görevlisi tanker kazasında hayatını kaybetti. Freni patlayan hafriyat yüklü kamyon yokuş aşağı su dolu tankere çarptıktan sonra tanker güvenlik kulübesine vurdu. Güvenlik kulübesinde bulunan 2 görevli hayatını kaybederken 2 işçi de ağır yaralandı.

Çeşme’de 16 bin hektar doğal alanın rant ve talana açılmasına karşı, doğayı ve yaşamı savunanlar mitingde buluştu

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yatırım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün İzmir’in Çeşme Yarımadası’na yapmayı planladığı Çeşme Turizm Projesi’ne karşı tepkiler sürüyor. 16 bin hektarlık doğal alanın ranta açılacağı projeye karşı İzmir Konak Cumhuriyet Meydanı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası, Ege Çevre ve Kültür Platformu, DİSK, Türk-İş ve KESK’in ortak çağrısıyla miting düzenlendi.

İzmir Barosu avukatlarından Ömer Erlat, Danıştay’a yürütmeyi durdurma kararı vermesi çağrısında bulunarak, “Davayı biz hazırladık. 16 bin hektar alan, yani ilçe sınırlarının yüzde 75’i. Burası tamamen kamuya ait bir alan. Buralar, irtifak hakkıyla yabancı yatırımcılara teslim edilecek. Yatırımcının iradesi dışında buraya kimse giremeyecek. Yani İzmirli kıyıya giremeyecek. Sadece irtifak hakkının tasarrufunda olacak” dedi.

Temmuz’da yapılan kanun değişikliği sonucu Çeşme’nin yüzde 75’inin özelleştirileceğini belirten Erlat, “Bunu durdurmak zorundayız. Bilirkişiler bu projenin hukuka aykırı olduğunu tespit etti. Ama hâlâ bir gelişme yok. Danıştay 2 aydır karar vermedi. Yürütmeyi durdurma kararının verilmesi lazım. Biz yargıyı karar vermeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Afşin’de kömürlü termik santrale verilen ÇED olumlu kararı iptal: Kamu yararı yok

Kahramanmaraş’a bağlı Afşin ilçesinde yapılması planlanan Afşin-Elbistan Kömürlü Termik Santral projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararı iptal etti.

Bölge halkı ve doğa mücadelecileri tarafından, Haziran 2018’de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca verilen ÇED olumlu kararının iptaline ilişkin dava açılmış, Danıştay tarafından bozulan iptal kararı üzerine mahkeme tarafından Kasım 2021 yılında yeni bilirkişi raporu alınmıştı. Söz konusu raporda projede kamu yararı bulunmadığı ortaya koyuldu.

Ordu Korgan’daki HES projesine karşı mücadele kazandırdı

Ordu’nun Korgan ilçesinde yapılmak istenen HES için imar değişikliği projesinin yayımlanması sonrası Ordu Çevre Derneği, Çiftlik Mahallesi’nde bilgilendirme toplantısı yaptı. Sonrasında halk şirketin derede yapmak istediği çalışmaları fiili mücadele vererek durdurdu. Şirketin her gelişinde dereye inerek şirketin çalışmasına izin vermeyen halk, imar değişikliği için hukuksal süreci de başlattı.

Defne’de yapılmak istenen arıtma tesisine karşı belediye önünde açıklama yapıldı: “Defne’nin merkezinde arıtma tesisi istemiyoruz”

Geçtiğimiz ay Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclisi, 15.04.2022 tarihinde düzenlenen oturumunda aldığı kararla, Defne İlçesi Turunçlu Mahallesi’nde bulunan ve 1989 yılında faaliyete başlayan eski atık su arıtma tesisini yerinde yenilemek üzere, Membran Biyoreaktör Prosesli Atıksu Arıtma Tesisi Projesi’nin yapımı amacıyla, Büyükşehir Belediye Başkanı’na kredi temin etme yetkisi vermişti.

Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, tesisin Büyükçat ya da başka bir yere taşınmasının en az 5 yıl zaman kaybına sebebiyet vereceğini bildirmişti. Yöre halkı, Hatay Barosu ve birçok kurum ve kuruluş bu karara itiraz etmişti.

9 Mayıs’ta Defne’de tesise karşı demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler eylem yaparak “Defne’nin merkezinde arıtma tesisi istemiyoruz” dedi. Yapılan açıklamada membran sisteminin telafisi mümkün olmayan ekonomik ve çevresel sorun yaratma potansiyeli taşıdığı vurgulandı. Açıklama, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne projenin iptali; yaşam alanlarından uzak bir yer ve proje seçimi çağrısı yapılarak sonlandırıldı.

Kaynak: Sendika.org, Yeşil Gazete, Direnişteyiz, 23 Mayıs 2022

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz