İşçi Emekçi Birliği’nden.. (Temmuz 2022)

“Devrimci, birleşik siyasal sınıf hareketi için yola çıkıyoruz!” diyerek Mart ayından bu yana çalışmalarını sürdüren İşçi Emekçi Birliği (İEB), Pressan’dan Ağaç A.Ş.’ye, Hakmar’dan EnerjiSa’ya direnen işçilerin yanında olmaya, direnişlerini büyüterek kazanmaya dönük eylemlerine Haziran ayında da devam etti.

Ağaç A.Ş. işçilerinin eylemlerinin ilk gününden itibaren direnişi büyütmek için işçilerle bir arada olan İEB bileşenleri, Sakarya’daki Hakmar’da yaşananlarla ilgili de yazılı açıklama gerçekleştirdi. Pressan işçilerinin direniş alanına ziyaretlerde bulunan İşçi Emekçi Birliği, Pressan işçileriyle dayanışma etkinliğinde de konuşma yaparak “Türk Metal çetesine karşı, işçilerin özgür iradesiyle seçtiği bileşenimiz TOMİS’in arkasındayız. İşçi düşmanları bize terörist diyorlar, sendikal faaliyete karşı işçiyi işten atanlar suç işlemiyor da, özgürce sendika seçmek teröristlik oluyor. Memleketin yarısı terörist zaten, başımız, gözümüz üstüne. Biz her zaman işçilerin yanında olacağız” dedi. Ayrıca MESS’e bağlı olan Pressan’a karşı yazılı da bir açıklama yaparak “Pressan işçilerinin sendikası TOMİS’tir! Pressan patronları, MESS ve sarı sendika bu gerçeği kabul edecek!” dendi.

Ayrıca İşçi Emekçi Birliği, YemekSepeti direnişine devam eden Doğu Yılmaz için İstanbul’un çeşitli depolarında direnişçi Doğu’nun kendi hazırladığı, direnişini anlattığı ve örgütlenme çağrısı yaptığı bildirileri eş zamanlı bir şekilde dağıttı.

“Yeni 15-16 Haziranlar yaratacağız”

Hazırlıkları için Kadıköy, Tuzla ve Cevizlibağ’da ortaklaşa bildiri dağıtımları yapılan ve yine her bileşen kurumun kendi çalışmasını yürüttüğü 15-16 Haziran eylemi direnişlerden işçilerin katılımıyla gerçekleşti.

HDP Milletvekili Musa Piroğlu ve yazarımız Temel Demirer’in de konuşmalar gerçekleştirdiği eylemde İstanbul’da olmayan Hakmar ve Kayı İnşaat işçilerinin gönderdiği mesajlar okundu.

Sağlık sebebi nedeniyle eyleme katılamayan Pressan direnişçisinin yanı sıra Sinbo, YemekSepeti direnişçileri ve Ağaç A.Ş. direnişini temsilen BTO-Sen Örgütlenme Uzmanı eylemin kürsüsünde konuştu. 18 Haziran’ın Dünya Ev Emekçileri Günü olması nedeniyle İmece Ev İşçileri Sendikası da eylemde bir konuşma gerçekleştirirken, İstanbul KHK’lılar Platformu da KHK’lilerin ekonomik krizin sonuçlarıyla beraber yaşadığı hukuksuzluğun günden güne daha da çekilmez olduğunu ifade etti.

İşçi Emekçi Birliği adına yapılan konuşmada “15-16 Haziran, büyümekte olan devrimci mücadeleyle işçi sınıfının buluşmasının neleri başarabileceğinin çok net bir ifadesidir. Yok sayılanların, emekleri gasp edilenlerin birlikte başarabileceklerinin resmidir. O resme tekrar tekrar bakmak geleceğimizi kazanmak için son derece önemlidir”, “Bizi örgütsüzleştirerek bu soygun düzenini ayakta tutabiliyorlar. Ama ‘yağma’ yok! Yolun sonu görünüyor. Bizden çaldıklarını tek tek alacağımız günler yakındır. Tüm baskılara rağmen işçi sınıfı kendini ortaya koyuyor. Sendikalaşmaya engel olanlara karşı direniyor, yok sayılmaya karşı sokakları dolduruyor. Daha dün Tredyol işçileri, Migros işçileri; bugün Ağaç A.Ş. işçileri sokağın ve fiili mücadelenin gücünü herkese gösterdi. Şu anda ülkenin dört bir tarafında Asen Metal’de, EnerjiSA’da, Pressan’da, YemekSepeti’nde, Lezita’da, Neşe Plastik’te ve daha sayamayacağımız pek çok yerde arkadaşlarımız direniyor. Tüm bu direnişlerin gücünü 15-16 Haziran ruhuyla birleştirmek en önemli görevimizdir.” denildi.

Eylem çekilen halay ile bitirildi.

KaynakSayı 252

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz