Kaldıraç dergisinin Kasım sayısı yayında

Aylık Devrimci Sosyalist Dergi Kaldıraç’ın Kasım sayısının tamamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dergimizin bu sayısında bulunan yazılardan bazı bölümler ise şöyle;

İş cinayetleri, kadın cinayetleri, çocuk tecavüzleri siyasidir. Bunların hepsi siyasal cinayetlerdir. Bunların hepsi, tekellerin, parababalarının, devletleri eli ile Saray Rejimi eli ile uyguladığı devlet terörünün bir parçasıdır. Kürt halkına nasıl kimyasal silahlarla saldırıyorlarsa, bunu yapan aynı devlettir.

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Perspektif – Yaşamak pahalı ama can ucuz

IŞİD çetelerini destekleyen, onlara silah, eğitim ve lojistik destek veren bir devlet, kimyasal silah kullanmaz nasıl diyebilirsiniz?

Turnusol kâğıdı, renk değiştiriyor. Demek oluyor ki, burjuva muhalefet tamamen, sol liberaller, liberal solcular, ulu-solcular, hepsi asidiktir. Hepsi, savaş konusunda Saray Rejimi’nin destekçileridir. İşte size “helalleşme” pratiği. Asidik bir helalleşmedir bu.

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Deniz Adalı – Turnusol kâğıdı: Savaş politikaları karşısında tutum

Tüm bu savaş süreci dünyada, sisteme karşı toplumsal muhalefeti de geliştirecektir.

Kapitalist dünya ekonomisi 2008’de başlayan krizi atlatmış değildir. Krizin daha da ağırlaştığı açıktır. Önümüzdeki yıllarda, bu kriz daha da ağır bir biçimde etkilerini gösterecektir. Bu durumun, emperyalist metropollerde sınıf savaşımının şiddetlenmesine neden olacağı açıktır.

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Fikret Soydan – Savaşta yeni durum ve sosyalist devrim yüzyılı

Devletten korkma ile, devlet içinde ‘iyi’ adam arama, birbirinin ikizi olarak ortaya çıkıyor. Korktukça kendine güvenemeyenler, bir ‘kurtarıcı’ arıyorlar ve bu elbette egemenin içinden ‘anlayışlı’ bir kişi olabiliyor. Bu hayali durum, gerçekmiş gibi kitlelerin çıkış yolu, umudu olabiliyor.

Bu süreci besleyen ise, aslında devlet hakkındaki hurafelerdir.

Bugünlerde, birçok olay, en çok da ‘seçimler’ üzerine süren tartışmalar, bu hurafeleri yeniden gündem hâline getirmektedir.

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Deniz Adalı – Devlet hakkında hurafeler

Bu üç gelişme, aynı dönemde, peş peşe devreye sokulmuştur. İlkini, “muhalefet” yani Kılıçdaroğlu devreye sokmuştur. İkincisini ise Erdoğan. Üçüncüsü doğrudan Saray Rejimi tarafından parlamento devreye sokularak gündeme alınmıştır. Rastlantı mıdır?

Yazının tamamını linke tıklayarak okuyabilirsiniz↓
Aysun Sadıkoğlu – Başörtüsü “yasası”, Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, modern Takrir-i Sükûn Saray Rejimi’ni güçlendirme programı

Ayrıca dergimizin bu ayki sayısında birçok röportaj bulunmakta. Kanber Saygılı, Kamil Kartal, Dr. Fathi Al-Fadl, Wasantha Samarasinghe, İran İnşaat İşçileri Meclisi ve Okay Deprem ile yaptığımız röportajları isimlerin üzerine tıklayarak ve sitemizde yeni açılan “Röportajlar” bölümünden okuyabilirsiniz.

Dergimizin tamamını okumak için; Kaldıraç Sayı: 256 / Kasım 2022
Dergimizin temin noktaları için; Oku, Okut, Dağıt
Dergimize abone olmak için; buraya tıklayabilirsiniz.

Dergimizin dağıtımına katkı sunmak için [email protected]‘a ve WhatsApp’tan 0539 840 51 56’a ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz