Kurtuluş devrimde, sosyalizmde! – 1 Mayıs kızıldır, kızıl kalacak! | Devrimci 1 Mayıs Korteji

1 Mayıs 2023, bir yandan savaş bulutlarının yoğunlaştığı, bir yandan ekonomik krizin işçi ve emekçilerin üzerine tüm ağırlığı ile bindiği; bir yandan sınıf savaşımının sertleşme eğilimlerinin arttığı, bir yandan deprem ile yüz binlerce insanın enkaz altında ölüme terkedildiği ve tüm bunların ardından, 14 Mayıs seçimlerinin gündeme oturduğu bir döneme denk geldi.

Öfkesi ve coşkusuyla alanlara çıkanlara sabah saatlerinden itibaren Taksim’de de Maltepe’de saldırılmıştır. Devlet İstanbul’da 1 Mayısları saldırılarla başlatmıştır. Elbette bu pervasız saldırıları “seçimler öncesi uygunsuz görüntüler yaratmak istemiyoruz” anlayışıyla engellemek mümkün değildir. Devrimci 1 Mayıs Korteji’nin bileşenlerinden Partizan kortejine sabah henüz daha kortejler oluşmamışken flamaların üstünde İbrahim Kaypakkaya’nın resmi olması bahane edilerek saldırılırken devrimcilerin bir bütün olarak saldırıyı göğüslemesi, Devrimci 1 Mayıs Korteji’nde olmasa dâhi orada bulunan dost kurumların saldırı boyunca dayanışma içinde olması, bu yasaklamaları ve saldırıları engellemenin yolunu göstermiştir.

Aynı kolda Kaldıraç korteji ve BDSP kortejine de engelleme girişimleri olmuş, aynı dayanışma orada da gösterilmiştir. 1 Mayıs alanına hangi pankartın girip hangisinin giremeyeceğinin belirleyicisi kolluk olamaz, bu tanınmaması, üstüne yürünmesi gereken bir tablodur.

Bu 1 Mayıs, en başından beri sendikaların “örgütleyici”, devrimci güçlerin de “katılımcı” pozisyona itildiği bir şekilde örgütlenmiştir. 1 Mayıs kürsüsünün depremzedelerden, direnişçi işçilerden, emekçi kadınlardan, öğrenci gençlikten, yani toplumsal mücadelenin direnişçi odaklarından oluşturulması önerisi, resmi tertip komitesinin sadece sendika temsilcileriyle değil 1 Mayıs’ı örgütleyen tüm temsilcilerle oluşturulması, 1 Mayıs’ın seçim gündemiyle gölgelenmemesi önerileri hem sendika bürokrasisi tarafından hem de sendikal bürokrasiyle beraber hareket eden kurumlar tarafından kabul edilmemiştir.

Bu 1 Mayıs bir kere daha göstermiştir ki, devrimcilerin ortak müdahale ve mücadelesi ilerleticidir. Yıllardır “tüm kortejler alana girmeden miting programının başlamaması” bu sene kısmen de olsa (İdealtepe kolunun tüm kortejleri henüz alana girmemişti) başarılabilmiştir.

Miting alanının girişinde ve sabahki saldırılarda gözaltına alınanlar için sahneden anons yapılması, saldırıların protesto edilmesi, yine onlarca ısrar sonrası yapılmak zorunda kalınmıştır. Bileşenlerimizden Köz’ün pankartı da seçimlere dair tutumu kürsünün tutumundan farklı olduğu için doğru anons edilmemiştir.

İşçi kortejleri “Gün gelecek, devran dönecek, sermaye işçiye hesap verecek” sloganlarıyla tüm düzene itirazını belirtirken, kürsüden yapılan konuşmalarda seçimleri ve burjuva adayları işçi sınıfına kurtarıcı diye sunmaktan çekinmemişlerdir. Bu konuşmalara gerçekleştirilen protestolar son derece meşrudur.

1 Mayısların üzerindeki yasaklar, devrimci önderlerin alanda görünmez kılınma çalışmaları, saldırılar ancak ve ancak sınıf mücadelesinde ısrar ve örgütlenmeyi büyütmekle bertaraf edilecektir. 

1 Mayıs’ları devrimcileri “katılımcı”sı gören anlayışla örgütlemek işçi sınıfının kavga gününü ehlileştirmeye, onun özünü boşaltmaya yarar. Elbette bu anlayış ile yaşanan saldırılara karşı mücadeleci tutum da sergilenemez. Bizler, 1 Mayıslara sahip çıkarak onun tarihsel ve sınıfsal özüne uygun örgütlenmesi çabasında tüm devrimcileri bu çabaya ortak olmaya davet ediyoruz.

Sadece 1 Mayıs günü değil, son bir haftada onlarca devrimci, yurtsever gözaltına alındı, tutuklandı. Devrimci dayanışmayla mücadeleyi büyütmek bu saldırıları da bertaraf etmenin yoludur.

Sayılı günler kala kendini ilân etse de Devrimci 1 Mayıs Korteji, 1 Mayıs’ın, işçi sınıfının görkemli kavga gününün bu siyasi atmosfer içinde tarihsel ve sınıfsal özüne uygun geçmesi için çaba harcamış, tüm devrimci kamuoyunu da ortak tutum almaya çağırmıştır.

Başta Taksim 1 Mayıs’ı olmak üzere, bir sonraki 1 Mayısın çalışmalarını çok daha önceden ortak tutumlarla yapmak, mücadeleyi ve dayanışmayı büyütmek, 1 Mayıs’ın tarihsel ve sınıfsal özüne uygun, işçi sınıfının bir kavga günü olarak geçmesi için ön açıcı olacaktır.

Yolumuz devrim yolunda düşenlerin yoludur!
1 Mayıs kızıldır, kızıl kalacak!
Yaşasın devrimci dayanışma!
Kurtuluş devrimde, sosyalizmde!

9 Mayıs 2023

DEVRİMCİ 1 MAYIS KORTEJİ

BDSP-Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu
BİK-Birleşik İşçi Kurultayı
DKDER-Dostluk ve Kültür Derneği
DEV TEKSTİL-Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası
Kaldıraç Hareketi
KÖZ
ODAK
Söz ve Eylem
Partizan
TOMİS-Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası
Yeni Dünya İçin Çağrı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz