Soma’da katledilen işçiler anıldı

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Soma’da katliamın yıldönümüne ilişkin eylem yaptı. Soma Hükümet Meydanı’nda toplanan kitle açıklamanın yapıldığı Madenci Anıtı’na kadar yürüdü. Yapılan açıklamada sık sık “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ve “Gün gelecek devran dönecek patronlar işçiye hesap verecek” sloganları atıldı.

Açıklamaya yaşamını kaybeden madencilerin aileleri ve maden işçilerinin yanı sıra Nakliyat İş, PTT Sen temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

Madenci Anıtı’nın önünde yapılan açıklamada konuşan Bağımsız Maden-İş üyesi Ferhat Akılma, “Kardeşlerimizin hakkını arayan madencileriz. Bu mücadelelerin önderleri mücadeleyi aydınlatan Tahir Çetin’iz. Ali Faik’iz. Düşünmediler asla bunlar kimler diye. Bizi bir parlayıp sönen yıldız zannettiler. Hafızamızın güçlü olduğunu bilmiyorlardı. 5 yıl, 10 yıl, 30 yıl geçse de hatırlarız. Yasımızı öfkeye, öfkemizi mücadeleye çevirdik. Katil patronlara, onları kollayan adalete karşı birbirimizden başka bir yolumuz olmadığını gördük öğrendik. Ant olsun ki tüm maden havzalarında bu mücadele kazansın diye soluksuz çalışacağız” dedi.

Ferhat Akılma devamında, “Madencilerin ailelerini savundular diye bugün hapiste olan başta Selçuk Kozağaçlı ve Can Atalay olmak üzere tüm avukatların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

“Daha dik durarak ceza almaları için mücadele vereceğiz”

Maden işçisi İdris Sarıkaya, “301, kader ve fıtrat değildir. 301, para hırsının, zenginliğe zenginlik katmanın bedelidir. Bu yolda öldük ve geri dönmedik. Ama bize söz veren milletvekilleri verdikleri sözlerden döndü. 301’den sonra iş şartlarında iyileştirme yapıldı. Ancak aradan zaman geçince her şey eski düzene geri döndü. Yetkilileri yeni katliamlar yaşanacak diye uyardık. Bu uyarının hemen ardından Polyak Madencilik’te patlama yaşandı. Yeni patlamalar da yaşanacak” ifadelerini kullandı.

Eşi Mustafa Kaya’yı kaybeden Naciye Kaya, “8 yıldır adalet arıyoruz, yeni 301’ler yaşanmasın diye adalet aradık. Ama bulamadık. Böyle giderse yeni 301’ler, 501’ler de yaşanır. Bize söz verenler, ‘Babamın oğlu olsa hesap sorarım’ diyenler nerede?” dedi.

Babasını kaydeden Nagehan Yılmaz ise mahkeme sürecinden bahsederek, “Duruşma salonunda mücadelemizi dimdik verdik. Ama sonucu işçi başına 8 gün ceza oldu. Ama biz mücadelemizi sonuna kadar vermeye devam edeceğiz. Bundan sonraki süreç çok önemli. Daha dik durarak ceza almaları için mücadele vereceğiz. Daha çok baba gitmesin” diye belirtti.

Bağımsız Maden-İş Sendikası’ndan Gökay Çakır, “Bize ‘çapulcu’ dediler. Evet, biz Ordulu, Zonguldaklı, Somalı çapulcularız. Ama verdiğimiz mücadeleyle 60 senedir kazanılamayan hakları kazandık. Fazlasını almak için mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Can Atalay, Soma anmasına mesaj gönderdi

Soma davasının avukatı olan Can Atalay cezaevinden anma mesajı göndererek şunları söyledi:

“Bu, vicdansızlık değilse nedir? Bu, hukuk devletinin çöküşü değilse nedir? Bu, emekçi halkımızın canını sistematik olarak hiçe saymak değilse nedir? Bu, alnının teriyle geçinen, çoluğunun çocuğunun rızkını kazanmak için canı pahasına çalışan insanlarımızın ölümünü önemsiz göstermek değilse nedir? Bu güzel memlekette kimse ekmeğini kazanırken öldürülmesin diyedir davamız. Bu güzel memlekette kimsenin yoksulluğu istismar edilmesin, insanlarımız kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi sonucunda göz göre göre Çorlu’da olduğu gibi ölüme gönderilmesin, çocuklarımız aileleri yoksul diye dün Fethullaçılara bugün Süleymancılara ya da başka bir cemaate mecbur edilmesin, yanmasın, kimse ekmeğini kazanırken öldürülmesin diyedir bizim davamız. Hangi koşullarda olursak olalım, her hal ve şartta bu sosyal cinayet düzenini aşacağız. Dünümüz, bugünümüz, yarınımız için 301 işçinin hesabı sorulacak. Soma’da adalete engel olmak için suç işleyenler mutlaka yargılanacak. Birlikte mücadele edeceğiz, birlikte kazanacağız. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için. Silivri’den selamlar.”

Antalya, Bursa ve Ankara’da yaşamını yitiren madenciler anıldı, eylemlerde adalet sağlanana kadar ve insanca çalışma koşulları için mücadele vurgusu yapıldı. Ayrıca Gezi Davası’nda tutuklananlar için İstanbul ve İzmir’de devam eden nöbetlerde Soma için de açıklama yapıldı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı, direnişteyiz.org, T24, sendika.org, 22 Mayıs 2022

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz