10 Ekim katliamında kaybettiklerimiz 9. ayında anıldı

Ankara Garı önü
Ankara katliamının 9. ayında 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin çağrısıyla Gar önünde anma eylemi gerçekleştirildi. Anma eylemine barış şehitlerinin yakınları ve katliamda yaralananlar da katıldı. Patlamanın gerçekleştirildiği saatte (10.04) saygı duruşu yapılarak anma etkinliği başladı. Dernek adına konuşma yapıldı. Yapılan konuşmada 10 Ekim iddianamesi hakkında bilgiler verildi ve ailelerin talepleri dile getirildi. Dernek adına yapılan konuşmadan sonra şehit yakınları ve yaralılar da konuşma yaptı. Yapılan konuşmaların ardından sloganlarla anma eylemi sonlandırıldı.

İstanbul
İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu’nun çağrısıyla her ay olduğu gibi ayın 10’unda Kadıköy İskele Meydanı’nda bir araya gelen kitle “Ankara Katliamı’nı Unutmadık, Unutturmayacağız. Katili Tanıyoruz! Katliamın Hesabını Soracağız” yazılı pankart açtı. Anmada “Ankara’nın hesabı sorulacak”, “Katiller halka hesap verecek”, “Barış şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı.
Eylemde ilk olarak konuşan Tabipler Birliği Başkanı Raşit Tükel, sorumluların yargı önüne çıkarılmadığına dikkat çekerek bu konudaki çalışmalarının süreceğini dile getirdi. Tükel’in ardından konuşan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, “Bu iktidar DAİŞ’in zihin akrabasıdır. Onun için sorumlular yargı önüne çıkmadı. DAİŞ’i terör örgütü olarak görmüyorlar” dedi.
İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyon adına yapılan basın açıklamasını ise Fadime Kavak okudu. Açıklamada Diyarbakır’dan Suruç’a oradan Ankara’ya uzanan katliamları gerçekleştirenler ve “bomba patlayınca oyumuz arttı” diyebilecek kadar insanlıktan çıkmış siyasi sorumlular cezalandırılmadığı için, her ay ortalama bir canlı bombanın patladığı şehirlerde yüzlerce insan ölüyor. Daha geçen gün aynı cihatçı – tecavüzcü karanlık eller kendilerine hibe edilen silahlarla ve patlayıcılarla İstanbul’da elliye yakın cana kıydılar dedi. Anmada kitle ”Barış şehitleri ölümsüzdür” ”Katiller halka hesap verecek” ”Ankara’yı unutma unutturma” ”Barış şehitleri ölümsüzdür” sloganları attı.
İzmir
Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde Kaldıraç, Halkevleri, ESP, Devrimci Parti, SYKP, HDP, İHD, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin katılımıyla 10 Ekim Ankara katliamının aydönümü dolayısıyla anma etkinliği gerçekleştirildi.
Anma etkiniği 10 ekim şehitleri aileleri ve yaralıları için dayanışma kartları yazmak için kurulan stantla başladı.
Dayanışma kartları yazımından sonra 10 ekim şehitleri, 10 temmuzda hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz şahsında Gezi şehitleri ve tüm devrim ve barış mücadelesi şehitleri adına 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.
Yapılan basın açıklamasında iktidarın varlığını daha çok savaş ve kan ile sürdürebildiğini ve son çırpınışlarını yaşadığı belirtildi. Savaş süreci, Kürt illerinde yapılan katliam, Suruç katliamı, Ali İsmail’in katledilişi, Hurşit Külter’in kaçırılması, Suriyelilerin savaşta pazarlık aracı haline getirilmesi gibi gündemlere de değinilen açıklamada mücadele vurgusu yapıldı. Ali İsmail’lerin düşlerinin gerçekleştirileceği ve mücadelede kaybettiklerimize devrim ve barış sözü verildi ve sloganlarla bu söz haykırıldı. Açıklamadan sonra 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği adına konuşma yapan bir dostumuz dava sürecine ilişkin bilgiler verdi. Mahkeme tarafından hazırlanan iddianamede IŞİD’li çetelerin dışında hiçbir sorumlu görülmemesi, devlet görevlilerinin katliamla ilgili herhangi bir zaafiyetlerinin olmadığı geçirilmesi protesto edildi ve iddianamenin aileler ve yaralılar tarafından reddedileceği açıklandı. Yaşanan bu katliamların emperyalist savaşın ve sömürünün sonucu olduğu bir kez daha duyuruldu.
10 Ekim Barış, Emek ve Demokrasi Anıtı’na saldırı
Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından ilan edilen “Demokrasi Bayramı” adı altında sokağa çıkan gruplar 17 Temmuz günü Ankara garı önünde bulunan 10 Ekim Barış, Emek ve Demokrasi Anıtı’na saldırdı. Hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının yer aldığı anıt parçalanırken, isimlerin bulunduğu kartonlar da tahrip edildi ve etrafa saçıldı.
10 Ekim Anıtı’nın tahrip edilmesini protesto etmek isteyenlere polis saldırısı
Yapılan bu saldırının ardından anıtı onarmak ve saldırıyı protesto etmek için gar önünde toplanan kitleye polis saldırdı. Hiçbir gerekçe göstermeden basın açıklamasının izinsiz olduğunu belirten polisler küfürler ederek kitleyi darp etmek istedi. Polis darp esnasında kayıt yapan gazetecilere de saldırdı. Polisin bu saldırısı sonucunda gar önündekiler açıklama yapamadan Gar önünden ayrıldı.