ABD Küba’ya yönelik ambargoyu bir kez daha onayladı

Obama’nın, Küba’yla diplomatik ilişkileri normalleştirmeye yönelik görüşmeler yapacağı yönündeki açıklamalarına rağmen, ABD’nin Küba’ya ilişkin ‘düşmanla ticaret yasası’ bir yıl daha uzatılarak, Küba’ya 50 yılı aşkın süredir dayatılan ekonomik ambargo genişletildi.
Küba ile ABD arasındaki karşılıklı ekonomik müzakereler sonucu herhangi bir karara varılamadı. Küba delegeleri, ekonomik, ticari ve finansal ilişkilerde ilerleme kaydedebilmek için, Küba’yı ekonomik anlamda olumsuz etkileyen ABD’nin ambargoyu kaldırması gerektiğini ifade etti.
Ancak ABD yetkilileri ekonomik görüşmelerin, uzun vadeli planlandığını kaydetti. Geçtiğimiz gün ise, Küba’yla süregelen ekonomik ambargo ve yaptırımlar, bir kez daha onaylanarak bir yıl daha uzatıldı.
Ambargonun 14 Eylül 2017’ye kadar süreceği kaydedildi.
2014 yılının Aralık ayında ise, Obama, Küba’yla olan ilişkilerde normalleşmeye gidileceğini iddia etmişti. İki ülke elçilikleri tekrar açıldı ancak ambargo ve yaptırımlar hala sürüyor.
Ancak ABD Kongresi’nin kararıyla kaldırılabilecek ekonomik ambargo, John F. Kennedy’nin kararıyla 1962 yılından beri ve dokuz başkanlık dönemi boyunca, her yıl yenilenerek onaylandı.
Küba’nın geçtiğimiz hafta yayınladığı bir raporda ise ABD’nin uyguladığı ambargonun geçtiğimiz yıl için 4,7 milyar dolara mal olduğu ifade edildi.
Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Toplantısı’nda ise ABD’nin Küba’ya olan yaptırımları 2’ye karşı 191 oyla kınanmış; bir tek ABD ile İsrail karara karşı çıkmıştı.

Kaynak: direnisteyiz3.org