ABD taşeronu IŞİD’i helikopterle taşıdı

Iraklı kaynaklara göre, “ABD helikopteri el-Saklaviye ve Felluce’yi birbirine bağlayan ana yola yakın konumdaki bir çiftliğe indi ve bir saat sonra IŞİD liderleriyle birlikte havalandı.” Kaynaklar, IŞİD liderlerinin helikopterin inmesinden önce çiftliğe gittiklerini belirtti.
İsmini vermek istemeyen Iraklı üst düzey bir güvenlik yetkilisi ise, “ABD helikopterinin Felluce’ye, ABD’lilerle bağlantısı olan IŞİD liderlerini bölgeden çıkarmak üzere indiğine dair güçlü delillerimiz var” ifadesini kullandı. Helikopterin çevresinde, koruma amaçlı başka hava taşıtlarının da bulunduğunu aktaran yetkili, “ABD, IŞİD liderlerini Irak ordusu veya güvenlik güçlerinin olası bir saldırısından korumak için buradan çıkardı” dedi.
Lavrov: Yeni Kaçakçılık Yolları ile İlgili Ankara IŞİD’le Gizli Görüşmede
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türk liderlerin, IŞİD liderleriyle gizlice temasta bulunduğunu ileri sürdü. Lavrov, Ankara ile IŞİD arasında yapılan gizli görüşmelerin, yeni kaçakçılık yollarının bulunmasıyla ilgili olduğunu söyledi.
Lavrov, Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarının başlamasından bu yana kaçakçılık yapma fırsatlarının daraldığını söyledi ve şöyle ekledi: “IŞİD liderleriyle Türk liderlerin gizlice görüştüklerine dair işaretler var. Kullanılan kaçakçılık yolları ağır hasar gördü. Yeni seçenekleri ele alıyorlar.”
Ayrıca Lavrov, Ankara’nın güvenli bölge oluşturma ısrarının, Suriye’deki Kürt bölgelerinin birleşmesinin önlenmesini amaçladığını da söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriyeli Kürtler’in tüm sınır boyuna hâkim olması durumda, Türkiye’nin Suriye’ye militan gönderme ve kaçak ürünler alma ihtimalinin ortadan kalkacağını ileri sürdü.
ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Türkiye’nin Suriye’ye kara operasyonu düzenlemesine izin vermeyeceğini savunan bakan, yine de bu ihtimali göz ardı tamamen etmediklerini söyledi.
Kaynak: direnisteyiz3.org