ABD Ukrayna’yı ‘bağış’larla yönetiyor

ABD’nin Ukrayna halkı nezdinde gün geçtikçe gözden düşen Başbakanı Petro Poroshenko’nun iktidarda kalabilmesi için bazı yerel medya kuruluşlarına 800 bin dolar bağış yapacağı ortaya çıktı. 
Duyuru, ABD’nin işbirliği yapmak üzere Ukrayna’daki kar amacı güden ya da gütmeyen kitle örgütleri aradığını; bu örgütlerde “demokratik yönetim savunuculuğu ve gözlemcilik işlevi” arandığını ortaya koydu.
RussiaToday’in aktarımına göre, uzmanlar böylesi bütçelendirme ve bağış programlarının Ukrayna’da Poroshenko yönetiminin düşmesini engellemek için gerçekleştirildiğini kaydediyor. Washington’un çıkarlarına hizmet eden Petro Poroshenko’nun son dönemde kamuoyundaki itibarı ise gittikçe düşüyor.
Sputnik haber ajansı ise 2015 yılında, Demokrasi için Ulusal Bağış NED’in (söz konusu bütçelendirme programını oluşturan DRL’ye benzer bir büro) Kiev darbesinin hazırlığında önemli bir rolü olduğunu kaydetmişti. 2011-2014 yılları arasında, gençlik hareketlerini ve kitle eylemliliklerini gündem eden ve ön plana çıkaran medya kuruluşlarına ve kitle örgütlerine 14 milyon dolar bağış yapıldığı ortaya çıkmıştı.
ABD’nin Ukrayna medyası, işletmeleri ve kitle örgütlerine büyük meblağlarda kaynak aktarımı olduğu biliniyor. Devlet Departmanı üst diplomatı Victoria Nuland ise geçtiğimiz yıl, ABD’nin 1991’den bu yana, vergi ödeyen vatandaşlarının cebinden 5 milyar doları, Ukrayna’nın inşaası için harcadığını, “demokratik kurumları ve becerilerini geliştirmek” için kullandığını ifade etmişti. Bağışlar DRL, USAID ve NED kuruluşları üzerinden gerçekleştiriliyor; yardımlara sadece kitle örgütleri ve işletmeler değil; Ukrayna’daki siyasi partiler de dahil ediliyor.
ABD’den Ukrayna’ya 350 milyon dolarlık askeri yardım
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi Ukrayna’ya askeri yardımı da onaylayan 2017 yılı savunma bütçesini kabul etti.
618 milyar 700 milyon dolarlık dev savunma bütçesi Ukrayna’ya 350 milyon dolarlık askeri yardımı içeriyor.
2016 yılı savunma bütçesinden Ukrayna için 300 milyon dolarlık askeri yardım ayrılmıştı. Yardım sınır güvenliğini de içeren teknik desteği kapsıyor.
                                                                                                             Kaynak: Direnişteyiz.org, Finance.ua, 28 Aralık 2016