ABD ve Rusya, Suriye’de ateşkesin tarihi için anlaştı

ABD ve Rusya, Suriye’de 27 Şubat’ta başlayacak bir ateşkes için anlaşmaya vardı. Ateşkesin IŞİD ve El Nusra’yı kapsamayacağını belirtildi.
Ateşkes kararına rağmen birçok ihlalin olduğu iddia edildi. Ayrıca TC, ateşkese şerh koymayı ihmal etmedi.
Davutoğlu: “Suriye’deki Ateşkesi Tanımayız!”
Konya’da katıldığı bir açılış töreninde konuşan TC Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Rusya ve ABD’nin ilan ettiği ateşkes için “Türkiye’nin güvenliği söz konusu olduğunda bu ateşkes bizim için bağlayıcı değildir” diyerek Rojava’ya ve bölgeye yönelik saldırıların, çetelere verilen desteğin devam edeceğini ima etti.
YPG’den Ateşkes Açıklaması
YPG yetkilisi Redur Xelil, “YPG olarak biz, mevcut plana büyük önem veriyoruz ve meşru müdafaa şartları kapsamında karşılık verme hakkımızı saklı tutarak ateşkese tamamen uyacağız” dedi.
Puşkov: Türkiye Ateşkesi, Suriye’de Desteklediği Grupları Güçlendirmek İçin Kullanabilir
Türkiye’nin kendi amaçları için ateşkesi kullanabileceğini de söyleyen Puşkov, “Türkiye’nin ateşkesi Suriye’de desteklediği grupları güçlendirmek, Suriye ordusu ve Rusya’nın önünü kestiği sevkiyat yollarını yeniden kurmak için kullanmaya çalışabileceği aşikâr” dedi. Bunun ateşkesin kötüye kullanımı anlamına geleceğinin altını çizen Puşkov “Ateşkes, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın desteklediği grupları güçlendirmek için değil, Suriye’de siyasi sürecin başlatılması için kullanılmalı” diye konuştu.
Kaynak: direnisteyiz3.org