ABD’nin yeni başkanı Donald Trump oldu

ABD Başkanlık seçimlerinde kazanan Donald Trump oldu. Pensilvanya’dan kazandığı 20 delege sonrası 274 delegeye ulaşan Donald Trump ABD’nin yeni başkanı seçildi.

Demokrat Parti’nin adayı Hillary Clinton ise başkanlık seçimlerinin bitmesini beklemeden Twitter hesabından “Teşekkür” açıklamasında bulundu.

“Kısmen duvar, kısmen de çit”

Trump, seçim sonrası açıklamalarında, ABD’de belgesiz olarak yaşayan 2-3 milyon göçmenin derhal sınır dışı edileceğini söyledi.

Trump, göçmenleri “suçlu” olarak tanımladı, aralarında “sabıka kaydı olanlar, uyuşturucu satıcıları, çete üyelerinin bulunduğu bu kişilerin sayılarının 2 hatta 3 milyonu bulduğunu” söyledi.

Trump, seçim kampanyasının kilit noktalarından birini oluşturan “Meksika sınırına duvar da ördürecek misiniz?” sorusuna ise “Evet” yanıtını verdi ve bunun kısmen duvar, kısmen de çit olacağını sözlerine ekledi.

“ABD’yi tehdit eden teröre karşı en iyi yöntem Esad’ı desteklemek”

Suriyeli “muhalif” gruplara desteğin kesilebileceğinin sinyalini veren Trump, “ABD’yi tehdit eden teröre karşı en iyi yöntem Esad yönetimini desteklemek” dedi.

Wall Street Journal’a konuşan Donald Trump, “Suriye’ye ilişkin bir çok insandan farklı görüşlere sahibim. Benim yaklaşımım açık. Biz Suriye’yle savaşıyoruz. Suriye, IŞİD’le savaşıyor. Ve bizim IŞİD’den kurtulmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Trump karşıtı eylemler: Benim başkanım değil

Irkçı, cinsiyetçi, göçmen karşıtı tutumuyla bilinen Trump’ın kazanmasının ardından başta üniversiteler olmak üzere ABD genelinde protestolar düzenlendi.

Başkanlık seçimlerinin sonuçlandığı gece ABD’nin birçok eyaletinde, üniversitelerde, liselerde, sosyal medyada Trump karşıtları ayaktaydı. ABD’nin çeşitli kentlerinde “Not My President” (Benim başkanım değil) sloganıyla düzenlenen eylemlere binlerce kişi katıldı. Trump’ın göçmenler, müslümanlar, Afro Amerikalılar, Amerikan yerlileri ve LGBTİ’lere yönelik nefret söylemlerine tepki gösterdi.

New York, Chicago, Austin, Berkeley, Seattle, Phoenix, Los Angeles, Richmond gibi kentlerde eylemler düzenlendi. New York’ta Birlik Meydanı’ndan Trump Binası’na yüründü.

Başkent Washington’da da kış soğuğuna karşın yüzlerce kişi Beyaz Saray’ın önünde bir araya gelerek bir nöbet başlattı. Time Magazine ülkenin doğusundaki Pittsburgh ve Pensilvanya’da da protestolar düzenlendiğini bildirdi.

Manhattan’da sokakları dolduran yaklaşık 10 bin Trump karşıtı “Not My President”, “Love Trumps Hate” (Aşk nefreti yenecek), “Dumb Trump” (Aptal Trump) ve “Still With Hillary” (Hala Hillary’nin yanındayım) yazılı pankartlar taşıdı. Kadınların “Benim bedenim, benim kararım” sloganlarını, eyleme katılan erkekler de “Onun bedeni, onun kararı” diyerek yanıtladı.

Washington’da Trump International Hotel önünde bir araya gelenler otele mavi renkte boyalar attı. Bu arada San Francisco, Los Angeles, Oakland ve Kaliforniya’da gösterilerin devam edeceği açıklandı.

Kaliforniya’da lise öğrencileri sokakta

Trump’ın başkan seçilmesinin ardından ABD’den ayrılmak için sosyal medyada kampanya başlatan Kaliforniya’daki eylemlere ise 6 bin kişi katıldı. Eyleme katılan liseliler ellerinde Meksika bayrakları taşıdı, ABD Başkanı Barack Obama’nın seçim sloganı olan ‘Yes We Can’in (Evet yapabiliriz) İspanyolcası olan ‘Si se puede!’ sloganları atıldı.

Chicago’da “Trump’a hayır” sesleri

Chicago’da ise yaklaşık iki bin kişi “Trump International Hotel and Tower” önünde toplanarak “Trump’a hayır! Ku Klux Klan’a Hayır!”, “Amerika ırkçı olmayacak” sloganları attılar. Chicago polisi eylemcileri durdurmak için çevrede yolları kesti.

Sosyal medyada tepkiler

Öte yandan sosyal medyada da Trump karşıtları #notmypresident etiketiyle seçim sonucunu protesto etti.

Kaynak: Sendika.org, 11 Kasım 2016