Acımız taze, öfkemiz sürüyor

Yeni katliamlar ve katliam hazırlıkları sürerken; bugün de tıpkı 10 Ekim’de olduğu gibi barış diyenlerin hedef alındığı, buna rağmen barışta ısrarcı olmanın insanlık onurunun bir parçası olduğunun altı çizildi.

ANKARA
10 Ekim’de iki canlı bombanın düzenlediği saldırı ile yaşamını yitirenler katliamın yaşandığı 10:04’te önce Ankara Garı önünde düzenlenen törenle anıldı. Katliamın 4. ayında tren garı önünde şehit aileleri ve demokrasi güçlerinin katılımıyla anma düzenlendi. Eylemde yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşınırken, yakınlarını kaybedenlerin haykırışları ve ağıtları sloganlara karıştı.
Düzenlenen anma eylemi öncesi demokrasi güçleri kendi güvenliğini alarak arama noktası oluşturdu. Anmaya katılanlar aranarak alana alındı. Anma da yaşamını yitirenlerin resimlerinin bulunduğu “Katilleri tanıyoruz! Unutturmayacağız!” yazılı pankart açıldı. Patlamanın yaşandığı yere ellerinde karanfiller ve barış şehitlerinin fotoğraflarıyla gelen kitle, katliamın gerçekleştiği saat olan 10.04’te saygı duruşunda bulundu. Konuşmalar ve açıklamaların ardından katliamın yaşandığı yere karanfiller bırakıldı.

İSTANBUL
Emek ve Demokrasi Koordinasyonu çağrısıyla Taksim Galatasaray Lisesi önünde toplanıldı. “Katili tanıyoruz, katliamların hesabını soracağız!” pankartı açılan eylemde “Bijî biratîya gelan!” dövizleri ve katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı.
Açıklamayı İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu adına Özge Akman yaptı. Yaşananın, cumhuriyet tarihinin en büyük katliamı olduğunu belirten Akman, “Katliamın üzerinden tam dört ay geçti. Hala öfkemiz çok büyük, çünkü katilleri tanıyoruz ve katiller aramızda dolaşmaya devam ediyor.” dedi. Yeni katliamlar yaşanmaması için konuyu sürekli gündemde tuttuklarını vurgulayan Akman, “Mitinge katılanları ve kaybettiğimiz arkadaşlarımızı suçlamaya cürret edenler, aynı politikaları bugün Kürt illerinde sokağa çıkma yasakları ve katliamlarla, batıda ise fiili sokağa çıkma yasaklarıyla sürdürüyor. Ankara’da, yüzden fazla arkadaşımızı aramızdan alanlar, bugün Cizre’de onlarca kişiyi diri diri yakıyor” diye konuştu. Akman, Kürt illerine on binlerce asker, özel tim, polis ve nereye bağlı oldukları bilinmeyen özel birimlerin yığıldığını belirterek, niçin o gün alana tek bir polis bile konulmadığını sormaya devam edeceklerini vurguladı. Akman son olarak, savaş siyasetinin karşısında, katillerin peşinde olmak için mücadeleye devam edeceklerini belirtti.
Açıklama “Katillerden hesabı emekçiler soracak.” sloganıyla son buldu.

İZMİR
İzmir’de, katliamda yaşamını yitirenleri anmak için Alsancak Garı önünde toplanıldı. Valiliğin izni olmadığı iddiasıyla polisler toplanmaya gelenlere saldırdı. 16 kişi gözaltına alındı.

DİYARBAKIR
Emek ve Demokrasi Platformu, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) önünde sinevizyon gösterimi ve basın açıklaması ile Ankara Katliamı anması yaptı. Katledilenlerin fotoğrafları ve kırmızı karanfiller taşıyan emekçiler, katliamla ilgili hazırlanan sinevizyon gösterildi. Kitle, “Şehit Namırın.”, “Katil devlet hesap verecek!” sloganları atarken; “Unutmadık, Unutmayacağız!” yazılı pankartı taşıdı.
Gösterimden sonra basın açıklaması yapan KESK Dönem Sözcüsü Erdal Uysal, katilleri tanıdıklarını, isyanda olduklarını ve katillerin halkın arasında dolaştıklarını bildiklerini belirterek, ” Başta Sur, Cizre, Silopi olmak üzere daha birçok kentte her gün çocukların, kadınların, yaşlıların öldüğü bu savaş görüntülerinin yaşanmaması için mitingimizi yapmıştık. Mitinge saldırı olmasaydı savaş siyasetinde ısrar edenler amaçlarına ulaşamayacaktı. Ancak barış çığlığını büyütmek için düzenlediğimiz 10 Ekim mitingi’nde bir katliamla yüz yüze geldik.” dedi.
Uysal; egemenler, katliamı ne kadar unutturmaya çalışsalar da unutmamak için direnenlerin mücadeleyi yükselteceklerini, savaşta ısrar edenlere karşı barış için ne bedel ödenmesi gerekiyorsa ödeyeceğini dile getirerek, “Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu olarak, son dönemde iyice belirginleşen baskı düzenine karşı, onurlu ve kararlı duruşumuzdan bir an olsun vazgeçmeyeceğiz. Zulme karşı direnmeye, savaşa karşı barışı savunmaya devam edeceğiz. Bir kez daha Barış Karanfili yoldaşlarımızı, kardeşlerimizi, canlarımızı saygıyla, minnetle anıyor; bize miras bıraktıkları barış mücadelesi bayrağını yükseltme sözümüzü yineliyoruz” diye konuştu.

MERSİN
Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, ‘Forum AVM Havuzbaşı’nda bir araya geldi. Açıklama öncesi Cizre’de katledilen yurttaşlar için kitle alkış, zılgıt ve ıslıklarla ses çıkartma eylemi yaptı. Katılımın yoğun olduğu açıklamada, “Suruç’tan Ankara’ya katledenler bugün Cizre’de Sur’da katlediyor, barış için ses verelim!” yazılı pankart açılırken sık sık “Katil Erdoğan, katil AKP”, “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganları atıldı. Yıllardır toplumsal muhalefete karşı rutin olarak uygulanan polis kuşatması bir yana, İç Güvenlik Yasası ile daha da sert bir biçimde emek ve barış güçlerinin baskı altına alınmasının hedeflendiğini belirten KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Sinan Muşlu, 10 Ekim’de Ankara’da yaşanan katliamın bunun açık bir göstergesi olduğunu ifade etti. Muşlu, bugün barış diyene “terörist” dendiğine savaş diyene alkış tutulduğuna değindi. Etkinlik “Bu katliamların hesabı mutlaka sorulacaktır.” sloganları ile son buldu.

ADANA
Adana’da KESK, TMMOB, TTB ve DİSK öncülüğünde Adana Uğur Mumcu Meydanı’nda anma etkinliği düzenledi. Anma etkinliğinde kitle “Barış şehitleri ölümsüzdür” ve “Katilleri tanıyoruz, unutturmayacağız.”, “Hesabını soracağız, barış ve demokrasi getireceğiz” pankartları açılırken sık sık, “Barış şehitleri onurumuzdur”, “Yaşasın barış. Biji aşiti” sloganları atıldı. Açıklamada konuşan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Şube Başkanı Ahmet Karagöz, “Acımız büyük, öfkemiz ve isyanımız geçmedi, geçmeyecek! Öfkemiz cenazelerle beraber gömülmedi. Acımız, yaralarımızın iyileşmesi ile azalmadı ve isyanımız geçmedi.” dedi. Karagöz; emeğin, barışın ve demokrasi düşmanlarının henüz hesap vermediğini; Sur, Cizre, Silopi, Nusaybin, Yüksekova ve daha birçok kentte her gün çocukların, kadınların, yaşlıların, askerlerin ve polisin öldüğünü ifade etti.
Kitle, beş dakikalık oturma eylemi yaptıktan sonra alkış ve zılgıtlar eşliğinde dağıldı.

ESKİŞEHİR
Eskişehir’de Ankara Katliamı, protesto edildi, yaşamını yitirenler anıldı. “Katili Tanıyoruz, Katliamların Hesabını Soracağız!” pankartı açılan eylemde yapılan açıklamada, 4 ay geçmesine rağmen sorumluların ortaya çıkarılmadığı hatırlatıldı. Katliamların devam ettiği, katliamları protesto edenlere soruşturmalar açıldığı vurgulanan açıklamada; emekçilerin katliamların hesabını sormaya devam edeceğinin altı çizildi.
Direnişteyiz, DİHA