Adalet halkların elleriyle gelecek!

Abdullah Can Cömert
14 Mart’ta görülen Abdullah Cömert davasında sonunda bir karar çıktı.
Abdullah Cömert’i gaz fişeğiyle vurup ölümüne yol açan katil Ahmet Kuş’a 13 yıl dört ay hapis cezası verildi. Cömert ailesinin avukatları Hatice Can ve Eren Can polisin kasten adam öldürme suçundan ceza almasını talep etti. Ancak ceza, ‘kastın aşılması suretiyle öldürme’ suçundan verildi. Sanık polise polis memuru olması sebebiyle yurt dışı çıkış yasağı uygulanması yeterli görüldü ve tutuklama kararı da verilmedi.
Aile başta olmak üzere karardan memnun olan yok.

Ethem Sarısülük
Katil Şahbaz’ın tutuksuz yargılanmasına devam edilmesi kararını veren mahkeme heyeti bir sonraki duruşma tarihi olarak 4 Nisan 2016 Pazartesi gününü belirledi.

Mehmet Ayvalıtaş
Ümraniye’de Gezi olayları esnasında araba çarpması sonucu hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş’ın öldürülmesi ile ilgili görülen davada, mahkeme heyeti Adli Tıp Kurumu’ndan bilirkişi raporu alınmasına karar verirken, duruşma 25 Mayıs 2016 tarihine ertelendi.

Uğur Kurt
22 Mayıs 2014’te İstanbul Okmeydanı’nda bir cenaze törenine katılmak üzere Cemevinde beklediği sırada Berkin Elvan eylemine müdahale eden polis tarafından öldürülen Uğur Kurt’un öldürülmesine ilişkin açılan davanın beşinci duruşmasında, mahkeme bir kez daha sanığın tutuklu yargılanmasının reddine karar verdi. Cezasızlık durumu devam ederken, bir sonraki duruşma Jandarma Genel Komutanlığı’nın görüntülere dair bilirkişi raporu düzenlemesinin beklenmesi için 31 Mayıs 2016’ya ertelendi.
Medeni Yıldırım
Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 28 Haziran 2013’te karakol yapımını protesto eylemi sırasında askerlerce öldürülen Medeni Yıldırım davasının 3. duruşması yarın görüldü. Tek sanığın bulunduğu ve JÖH vb. örgütlerin yargılanmadığı davada tutuksuz yargılanan er Adem Ç.’nin tutuklanması ve olay yerinde keşif yapılması talepleri mahkeme heyeti tarafından reddedilirken, duruşma 8 Haziran 2016 tarihine ertelendi.

Hasan Ferit Gedik
2013’te İstanbul Maltepe Gülsuyu’nda uyuşturucuya karşı yürüyüşte, üzerine ateş açılması sonucu hayatını kaybeden Hasan Ferit Gedik’in davasında tutuklu sanıklardan 2’si tahliye edildi.
Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 24. celsesi görülen kapalı duruşmaya 8’i tutuklu 13 sanık ile Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Meray, babası İbrahim Gedik, kardeşi Eriş Gedik, dedesi Mustafa Meray ve tarafların avukatları katıldı.
10’u tutuklu 35 sanığın yargılandığı davada Aytekin Turan ve Ümit Yeşilkaya adlı sanıklar tahliye edildi.
Duruşma 9 Mayıs 2016’ya ertelenirken, adliye içinde pankart açan 5 kişi ise gözaltına alındı.