Adı Berkin, bizler onu “Umudun kara gözlü çocuğu” diye biliriz

Gezi Direnişinde 16 Haziran 2013’te, Burjuvazinin katil polisi, 15 yaşındaki Berkin’i hedef aldı ve bastı tetiğe. Berkin, 269 gün boyunca komada kaldıktan sonra Ailesi şöyle duyurdu acı haberi: Halkımıza: Saat 07.00 Berkin Elvan’ı, evladımızı kaybettik. Başımız sağ olsun. Halkımızsa bu haberle, öfkesini yanına alıp sokaklara çıktı, Anadolu’nun onlarca şehrindeki milyonlarca insan “Berkin Elvan ölümsüzdür.” diyerek Berkin’i bu halkın evladı, bu halkın umudu saydı.
Burjuvazinin ikiyüzlü yönetenleri Berkin’i katleden “kahraman polisine” övgüler yağdırıp maaş zamlarıyla ödüllendirdi. Katillerin yargılamaları Ethem, Ali İsmail, Medeni, Ahmet, Abdullah ve Mehmet de olduğu gibi ya ceza verilmeden ya da göstermelik cezalarla geçiştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 Nisan 2015 tarihinde yaptığı açıklamada “Elinde sapanla, demir bilyeyle terör örgütünün içindedir.” diyerek Berkin’i terörist ilan etti.
Korktukları sadece Berkin’in 16 kilo kalmış bedeni değil birbirine Berkin’le kenetlenmiş bir halktı. Cenazesine ve Berkin için yapılan tüm törenlere polis saldırdı. 15’indeki teröriste sahip çıkanlara, ona “kardeşim” diyenlere yüzlerce dava açıldı. Korktukları; öldürmekle, sindirmekle, korkutmakla bitmeyen aksine daha da çoğalan bir halktı. Onlara göre elinde sapan taşıyan bir çocuk olsa olsa terörist olabilirdi. Herkesi buna inandırmak istediler. Berkin’in annesini bizzat Cumhurbaşkanı yuhalattı paralı seçmenlerine. Korktukları; çürümüş kapitalizme taş atan Berkin’in milyonların aklına kazınmış gülümsemesiydi. Elbet sistemin yalanlarına inananlar da oldu. Ama nasıl olur da bir terörist bu kadar güzel gülebilirdi?
Peki Adana’da vurulan 15 yaşındaki İbrahim Aras? Cizre’de öldürülen daha 3 aylık Miray? Diyadin’de yine polis tarafından katledilen 15 yaşındaki Muhammed, 16 yaşındaki Orhan? Ve sokak ortasında bu sistemin polislerince öldürülmüş onlarca, yüzlerce çocuk… Bir ülkenin yürekleri kocaman yaşları küçücük çocukları neden taş alır eline? Kimin sistemi bu kadar çok çocuk katleder? Hangi rezil düzen için boyun eğenler vatansever, karşı gelen herkes teröristtir?
Kapitalizm; burjuva azınlığın emekçi yığınları sömürüsüne dayanan, burjuvaların çıkarları gerektirdiği sürece doğayı, insanı tereddütsüz katleden, kendisine boyun eğmeyeni de ya öldüren ya sindiren ya da terörist ilan eden çürümüş bir düzendir. İşte Berkin de 15 yaşında bu çürümüşlüğe, bu katliam ve sömürü düzenine boyun eğmediği için burjuvazi tarafından önce katledilmiş sonra terörist ilan edilmiştir.
Şimdi sistem bize diyor ki; siz asgari ücret, sefalet koşullarında yaşamak zorundasınız, siz patronlar daha fazla kar edebilsin diye güvencesiz, her an ölme ihtimali ile çalışmak zorundasınız, çoluk çocuk aç da kalsanız, madende inşaatta da ölseniz susmak zorundasınız, siz tacize tecavüze uğradığınızda, sokak ortasında kardeşiniz vurulduğunda susmak zorundasınız, evleriniz, dağlarınız, dereleriniz elinizden alındığında susmak zorundasınız, siz Kürtseniz, Aleviyseniz, Ermeniyseniz susmak zorundasınız.
Biz de onlara diyoruz ki; Hayır! Hepimiz Berkiniz ve Boyun Eğmeyeceğiz!
Biz Berkin’in ve daha nice kardeşimizin hayalini kurduğu barışın ve kardeşliğin dünyasını yaratmak için mücadeleye devam edeceğiz. İnsanın insanı sömürmediği, açlığın, yoksulluğun, katliamların olmadığı bir dünyayı ellerimizle yaratacağız. Ve bunun için onların tehditlerine, yaratmaya çalıştıkları korku toplumuna, sömürenlere, aşağılayanlara, yok sayanlara, çocuklarımızı öldürenlere, özgürlük, adalet isteyenleri katledenlere, bizlere terörist diyenlere boyun eğmeyeceğiz.
Berkin’lere sözümüzdür.