Ankara’da bombalı saldırı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca, Ankara’daki askeri servis konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin yayın yasağı getirildi. Yayın yasağının, olay yerini görecek şekilde canlı yayın yapılmasını, olayın oluş anı ve hemen sonrasına ilişkin görüntüler ve cenaze görüntülerinin verilmesini kapsadığı öğrenildi.
İlgili Açıklamalar:
Saldırıyla alakalı Almanya, Rusya, İngiltere ve ABD başta olmak üzere birçok devletten ve devamında CHP adına Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ve HDP adına Selahattin Demirtaş’tan kınama açıklamaları geldi.
Saldırıdan sonra yapılan açıklamalarda Türkiye Cumhuriyeti başbakanı Ahmet Davutoğlu saldırı için Halk Savunma Birlikleri (YPG) ve Demokratik Birlik Partisi (PYD)’ni suçlarken, YPG Genel Komutanlığı bir açıklama yayınlayarak, Ankara’da meydana gelen patlamalarla hiçbir ilgilerinin olmadığını duyurdu.
‘Ankara saldırısını YPG yaptı’ açıklamasına tepki gösteren YPG Genel Komutanlığı, “Davutoğlu, bu açıklama ile Suriye ve Rojava’ya yönelik saldırıya zemin hazırlamak istemektedir” dedi.
YPG açıklamasında, “Bizim bu olayla hiç bir ilişkimiz yoktur. Sadece bu saldırı değil, hiç bir zaman Türkiye’ye karşı bir saldırı içinde olmadık. Türkiye devleti, bizim onlara saldırı yaptığımızı asla kanıtlayamaz, çünkü bizim böyle bir saldırımız olmamıştır” denildi.
PYD Eş Başkanı Salih Müslim ise, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Ankara patlamasından YPG’yi sorumlu tutmasına dair “gerçeklikle alakası olmadığını ve patlamayla hiçbir güçlerinin alakası olmadığını” söyledi.
KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, “Saldırıyı kim yaptı bilmiyoruz ama Kürdistan’daki katliamlara bir misilleme eylemi olabilir” dedi.
TAK Saldırıyı Üstlendi:
19 Şubat günü akşam saatlerinde Ankara’daki saldırıyı TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri / Teyrê Bazên Azadiya Kurdistan) isimli örgüt üstlendi.
TAK’ın açıklamasında eylemin Zınar Raperin kod adlı Abdülbaki Sönmez adlı kişi tarafından yapıldığı da belirtildi. Bu sitede saldırıyla ilgili yapılan açıklamada, “Bu saldırı, Cizre’deki bodrum katlarında öldürülen savunmasız sivillerin öcünü almak için gerçekleştirilmiştir” ifadeleri yer aldı.
Türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise “Peki bu canlı bomba kimdir? Hiç tereddüdümüz yok YPG. Tabi bu PYD’nin silahlı gücü. Olayın faili şu anda örgüt olarak her ne kadar üstlenmeseler de YPG ve PYD. Bunlar bu işin faili konumundalar.” dedi.
Başbakanın iddia ettiğinin aksine, yapılan DNA testinde, eylemi gerçekleştirenin Salih Neccar değil, TAK’ın yaptığı açıklamada ifade ettiği Abdülbaki Sömer’in yaptığını ortaya çıktı. Abdulbaki Sömer’in babası Musa Sömer’den kan örneği alınarak DNA eşleştirmesi yapıldı. Musa Sömer ile Salih Neccar’ın DNA örneğinin eşleştiği belirtildi.