Bahreyn’de isyanın yıldönümünde yüzlerce protestocu polisle çatıştı

Bahreyn’in başkenti Manama’nın güneyinde bulunan Sitra’daki eylemciler, Pazar günü yerel bir otoyola doğru yürüyüşe geçtikleri sırada polis gaz bombaları ile saldırıya geçti. Protestocular saldırılara, silahlı askeri araçlara taş ve molotof kokteyli atarak yanıt verdiler.
Gösteriler ada krallığı boyunca Şii ve demokrasi yanlısı güçler tarafından 2011 yılı halk isyanının devamı niteliğinde, “rejime karşı sivil itaatsizlik” olarak düzenlendi.
Bu, nüfusunun büyük bölümü Şii olan Bahreyn’de Sünni kraliyet ailesi yönetimine karşı düzenlenen pek çok protestodan sadece birisiydi.
Protestocular, 2011 halk isyanının merkezi olan ve isyanın bastırılmasından sonra yıkılan Manama’nın İnci meydanında posterler ve üzerinde tutsak muhalif önderlerin portreleri olan bayraklar taşıdı.
“Arap Baharı”nın başlangıcından bu yana, Bahreyn monarşisine meydan okuyan ve kitlesel protesto dalgalarına tanık olan halkın reform çağrılarına verilen yanıt, Şubat 2011 askeri müdahalesi sonucu onlarca ölü ve 3000’den fazla yaralıydı.
Bahreyn, diğer Körfez monarşilerinin yanı sıra Körfezde konuşlanmış 5 filosu olan ABD tarafından da desteklenen bir ülke.
Kaynak: isyandan.org