Barış İçin Herkes: “Barış örgütlü bir güçle gelecek!”

Etkinliğe Galatasaray Meydanı’nda 10 Ekim anmasından çıkan çoğu kişi de katılım gösterdi.
Kadın Girişimi’nin sunumuyla başlayan Barış İçin Herkes Toplantısı’nda barışın örgütlü bir güçle geleceği dile getirildi.
LGBTİ Aileleri ve Yakınları Derneği’nin konuşma yaptığı toplantıda, barışı konuşmanın, barışı örgütlemenin mücadelesinden bahsedildi.
Türküleriyle toplantıya katılan Kardeş Türküler; “Barışa hala inancımız var, barışın hayali insan kalmamızı sağlıyor” açıklaması yaptı.
Engellilerin barış isteklerini dile getirirken hayatlarını kaybettiği anlatılırken “savaşsız, engelsiz, insanca yaşam” taleplerinde bulunuldu.
Barış İçin Herkes Toplantısı’na Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu danslarıyla eşlik etti.
Barış İçin Edebiyatçılar’dan Aslı Erdoğan ve Mehmet Sait Aydın: “Savaşlarda önce hakikat ölür. Çok şey gördük, sorumluyuz, utanç duyuyoruz bir şey yapmak zorundayız. Bir çeşit derin dondurucudayız, çıkmak zorundayız. Barışa gerçek anlamını vermek zorundayız. İnsanların tarandığını, çocukların dondurucularda saklandığını gördük ve biz bu ülkede yaşıyoruz. Bu olanlardan sorumluyuz ve biz de eylülden bu yanadır dondurucuda yaşıyoruz.”
Barış İçin Sinemacılar: “Batı’da ses yok’ bir yandan doğru bir yandan yanlış. Bu sessizliğin sesidir. Bu savaş iktidarın iktidarını kaybetmemek için başlatıldı. ‘Biz ne yapabiliriz’i konuşmalıyız. Bu toplantıda herkesin yüzündeki durum umut veriyor.”
Çözüm Yerinde İnisiyatifi: “İnsan yaşamak için barış ister. Çözüm sokaktadır, iş yerindedir, okuldadır, atölyededir, çözüm yaşadığımız her yerdedir.”
Barış İçin Sağlık Emekçileri: “Biz sağlık emekçileri olarak yaşamı savunmaya devam edeceğiz. Sağlık emekçilerin saldırılarla hastanelere kapatılmasıyla sağlıkçıların sesiz kalması mı bekleniyor. Bugün herkes için sağlık demenin ön koşulu ‪#‎barisicinherkes‬ demektir.” ‬‬
Barış İçin Sendikacılar Adına Seyit Aslan: “Bugün ülkemizde barış demek hedef haline gelmek için yeterli bir durum. Bizler sendikacılar olarak barışın yanına emeği koyarak soframızdaki katığın yanına barışı katarak besleniyoruz.”
Barış İçin Herkes Toplantısı’nın sonunda tüm katılımcılar “Durduramayacaklar halkın coşkun akan selini” diyerek sahneye çıktı.